sv

2017-2021 Otomobil Fiyatları

Okuma Süresi: 3 dakika

Bugün ODD’nin 2021 Ocak raporundan yararlanarak artan araba satışlarından bahsedeceğiz ve daha sonra geçmiş yıllara göre bir karşılaştırma yapacağız. 2021 Ocak ayı otomobil ve hafif ticari satışları geçen yılın aynı ayına göre %60,3 artmış gözüküyor. Bu artış oranı Otomobil satışlarında %60,6, hafif ticarilerde ise %59,2 olarak gözüküyor. Otomobil ve hafif ticari 10 yıllık Ocak ortalamasının %36,8 üzerindeyken ayrıca incelediğimizde otomobilde bu oranın +%50,9, hafif ticaride ise -%4,6 olduğunu görüyoruz.

Pazarın %88’i nispeten düşük vergili A,B,C segmentten oluşurken %49 oran ve 14.435 adet satış ile gözde tipinde başı yine sedan çekiyor. Motor tipinde %57,7 ile benzinli araçlar başı çekerken %80 otomatik şanzıman tercih edilmiş.

2021 Yılına Kadar Durum

2020 yılının Ocak ayında 22.016 otomobil satılmışken bu rakam 2021 Ocak ayında 35.358 olarak gözüküyor. Son dönemde doların da düşmesinin üzerine birçok insan bu düşüşün araba fiyatlarına da yansıyacağını umut ediyor. Ancak Cem Özenen’in haberine göre, 2020 yılındaki yüksek talepten dolayı satıcılar tedarik sorunu yaşamamak için kapasitelerinden daha fazla araç stokladı. Ardından ODD başkanı ve Doğuş Otomotiv CEO’su Ali Bilaloğlu ‘’ÖTV aracın millileştiği tarihteki KDV matrahı üzerinden ödendiği için kurdaki düşüş, fiyatlara yüksek maliyetli stoklar bitmeden yansımıyor.’’ açıklamasını yaptı. Aynı zamanda otomotiv sektörünün ağırlıklı olarak Euro’ya bağlı olduğunu da belirtti. Stoktaki araçların çoğu yüksek kurdan alındığına göre ne yazık ki bir süre fiyatlarda düşüş göremeyeceğiz. Türkiye’de de ekonominin ne kadar çalkantılı olabildiğini de düşünürsek ne olacağını kestirmek zor gibi gözüküyor.

Biliyoruz ki araba almak son yıllarda iyice zorlaştı, hatta birçok vatandaş için artık imkansız. Her şeyde olduğu gibi arabaların da fiyatlarının her geçen gün artmasına ne yazık ki alışmış durumdayız. Son 5 yılda kurun katlanarak yükselmesi ve ÖTV zamlarından sonra birkaç gün konuşsak ve üzülsek de zamanla bu değişimleri ve fiyat artışlarını kabullendik, bir o kadar da alıştık. Size geçirdiğimiz değişimi hatırlatmak ve daha iyi gösterebilmek adına 2017’den itibaren farklı kategorilerdeki çok tercih edilen araçların günümüze kadar olan fiyat yolculuğunu derledim. Aklınızda bulunmasını isterim ki bu tablo yalnızca otomobil sektörünü değil aslında ülkece geçirdiğimiz büyük değişimin üzücü fakat bir o kadar da gerçek bir yansımasıdır.

Özet

Gördüğünüz gibi şimdi canımızı dişimize takıp yine de biriktiremediğimiz, bankalara borçlanıp faizler altında ezildiğimiz paralar ile 2017’de lüks bir araba alabiliyorken şimdi en uygun fiyatlı modellerden birini bile alamıyoruz. Muhtemelen 2017’de bize dolar 7’ye düşünce sevineceğimizi söyleseler kimse inanmazdı, aynı çeyrek milyona Clio almaya çalışacağımıza inanamayacağımız gibi, yoksulluktan intihar etmenin şimdi alışılmadık bir şey olmadığı gibi. Ne yazık ki durum bu şekilde, umarım zamanla daha da ağırlarına alışıp daha beter şeylere kafamızı sallamayız ve bu alım gücünün düşük, her şeyin çok pahalı olduğu durumdan bir gün çıkarız. Çünkü belki bugün bu yazı sizin için arabanızın ne kadar lüks olup olmadığını ifade ediyor olsa da birçok insanın olduğu gibi ilerde yaşamınızı sürdürmek ile ilgili bir konuya dönüşebilir, ne yazık ki çok uzak değil.

Sol Serbest, Gerçek Otomobil Sevdalılarına!