sv

2020 OTOMOBİL EN ‘LERİ

Okuma Süresi: 3 dakika

En Çok Satan Otomobil: Fiat Egea

En uygun fiyatlı arabalar listemizde de birinci sırada yer alan Fiat Egea, 2020 yılında Türkiye’de en çok satan otomobil oldu. 1.4L 95 HP motorlu bu aracın en ucuz modeline 110,900 TL karşılığında sahip olabilirsiniz. Uygun fiyatının çok satılmasına etkisi büyük olan Fiat Egea ne yazık ki güvenlik anlamında çok donanımlı bir araç değil. Ancak günümüz otomobil fiyatları ve sürekli gelen zamlarla birlikte araba alımında maalesef fiyat gittikçe daha belirleyici bir etken oldu.

En Güçlü Otomobil: Mercedes AMG A45 S 4MATIC

Şık tasarımı ve yüksek donanımı ile de öne çıkan bu Mercedes otomobili, 2.0L 421 PS motoru ile listemizde en güçlü araba olarak yerini aldı. Modern iç ve dış tasarımının yanında Intelligent Drive sistemleri ile güvenli bir sürüş sağlıyor.8G-DCT çift kavramalı otomatik şanzımana sahip bu aracın 100 km’de ortalama yakıt tüketimi ise 8,4 litre. Her yönüyle konforlu olduğu kadar lüks bu aracın tavsiye edilen satış fiyatı ise 1.148.690 TL.

En Az Yakan Otomobil: Opel Corsa

Yine ülkemizde çok tercih edilen otomobillerden biri olan Corsa’nın 1.3 CDTI Ecotect ecoFlex 95 BG modeli en az yakan araba olarak listemizde yerini aldı. Konforlu ve yüksek donanımlı bu aracın teknolojik özellikleri de geride kalmıyor. Geçmişten günümüze çok yol kat etmiş olan bu model, aynı zamanda uygun fiyatlı otomobiller listemizde. Paketlerine göre değişiklik gösteren Corsa modelleri hepsi az yakıyor ve fiyatları 114 bin-157 bin TL arasında değişiklik gösteriyor.

En Pahalı Otomobil: Bugatti Chiron

18,500,000,00 TL fiyata sahip Chiron, Türkiye’de alınabilecek en pahalı otomobil. Araştırmalarımıza göre şu an Türkiye’de satışta bulunan yalnızca bir tane Bugatti Chiron var. 4 milyon 950 bin Euro etiket fiyatına sahip. 420 k/s hıza kadar çıkabilen Chiron 1,500 beygir gücünde 8 LT motora sahip. 1995 kilogram ağırlığındaki bu mühendislik harikasının dudak uçuklatan fiyatına rağmen inanılmaz bir model olduğunu da belirtelim. Sürüş modlarından aerodinamik ve soğutma sistemlerine, teknolojik özelliklerinden tasarımına, güvenli sürüş özelliklerine kadar her şeyiyle Bugatti Chiron, eşi benzeri bulunmaz bir otomobil.

En Uygun Fiyatlı Parçalara Sahip Otomobil: Renault Clio

Ülkemizde en çok satan otomobil markası olan Renault’un Clio modeli de listemizde ucuz parçaları sayesinde yerini aldı. Clio modeli konforu, sevimli tasarımı ve donanımları ile fiyat/performansı yüksek bir araç. Çok tercih edilen bu modele uygun fiyatlı otomobiller listemizde de yer vermiştik. Şu an 133.900.00 TL’den başlayan Clio modelleri uzun süre kendini tercih ettirmeye devam edecek gibi gözüküyor. Ülkemizde çok tercih edilen Renault markasının ulaşılabilirliğinin yüksek olması da Clio’nun uygun fiyatlı parçalara sahip olmasının önemli bir sebebi.

En Yüksek Teknolojili Otomobil : BMW 520i Special Edition

Teknolojik olduğu kadar konforlu olan bu BMW modeli, EuroNews tarafından 2020’nin en iyi lüks otomobil seçildi. Soft Close özellikli kapılar, BMW Live Cockpit Professional, Sürüş Asistanı Plus gibi birçok donanımı ile BMW 520i listemizde yerini aldı. 170 beygir gücündeki bu aracın ortalama yakıt tüketimi ise 7.1 lt/km. Special Edition Luxury Line modeli 792.700 TL fiyat etiketine sahipken Special Edition M Sport modeline 807.500 TL karşılığında sahip olabilirsiniz. İki modelde de uygulanan ÖTV oranı %80.

İkinci Eli En Çok Satan Otomobil: Volkswagen Passat

Ülkemizde yine çok tercih edilen modellerden biri olan Passat, yıllar geçse de prestijini kaybetmeyen bir otomobil. Şık tasarımı ve geniş donanımı ile çok beğenilse de son zamanlarda artan fiyatları ile lüks araç kategorisine giriş yaptı diyebiliriz. Dolayısıyla ikinci el satışları canlanan Passat’ın sıfır modelleri için başlangıç fiyatı 327.700,00 TL.İşte 2020’nin enleri bu şekilde. Eğer bu kategorilerden daha detaylı listeler görmek istiyorsanız lütfen yorumlarda belirtin. Otomobil güvenliği yazımızda görüşmek üzere!

Bu yazıyı beğendiyseniz tavsiyemiz: Peugeot SUV 3008

Yazar: İrem AĞKOÇ
Editör: A. Fatih AYTAR