sv

2020 Otomobil Sektörü Analizi

Okuma Süresi: 4 dakika

Bugün bütün dünya için zor geçen 2020 yılını ve otomobil sektörü üzerine konuşacağız. İlk kez 2019’da Çin’in Wuhan eyaletinde tespit edilen Covid-19, 10 Mart’ı 11 Mart’a bağlayan gece ülkemizde de başlangıç gösterdi.

Bizi her yönden etkileyen bu salgının en vurucu etkilerinden biri de ülke ekonomisi oldu. Birçok esnaf dükkan kapatmak zorunda kalırken büyük işletmeler de kayda değer oranda sarsıldı. Havayolu, giyim, yeme-içme ve ulaşım gibi birçok alan durumdan etkilendi. Büyük zorluklar ile cebelleştiğimiz, eve kapandığımız, belki de yakınlarımızı kaybettiğimiz bu üzücü dönemde çoğu sektör gibi otomobil sektörü de oldukça çalkantılıydı.

Sıfır Otomobil Sektörü

Otomobil sektöründeki sıfır piyasasından başlayacak olursak 2020 Ocak-Kasım süresince Türkiye’de toplam 529.388 binek, 139.107 hafif ticari olmak üzere toplam 668.495 araç satıldı. Binek otomobilde en çok tercih edilen üç marka sırasıyla Renault, Fiat ve Volkswagen oldu. Bu dönemde otomobil ve hafif ticari araç pazarı önceki yılın aynı dönemine göre %72 oranında büyüdü. Aynı zamanda binek otomobil satışları %67,3 oranında arttı.

Grafikte görülen bazı keskin değişimler pandemi, bankaların kredi faiz kampanyaları, ÖTV zammı ve faiz artışları ile açıklanabilir. 2020 Ocak-Kasım döneminde binek otomobilde 333.551 adet satış ve %63 pay ile C segmenti başı çekerken 126.951 adet satış ve %24 pay ile B segmenti ikinci sırada geldi. Gövde tipi olarak ise her zamanki gibi Sedan %44,1 ile birinci. Aynı zamanda %51,7 ile benzinli araçlar başı çekerken şanzımanda %70,5 oran ile otomatik çoğunlukta.

2020 yılı Kasım ayının pandemiye rağmen 2018 ve 2019’a göre yüksek satış adetlerine sahip olmasını bu sene uygulanan faiz kampanyaları ile açıklıyoruz. 2020 Ocak-Kasım grafiğinde de görüldüğü gibi çalkantılı geçen bu senede Kasım ayı satışları 10 yıllık otomobil pazarı ortalamasının üstünde.

Son beş yılın Ocak-Kasım grafiğini incelediğimizde ise zamlar, faizler ve pandeminin yanında aslında sektöre vuran en büyük darbenin kur olduğunu görüyoruz. Kur arttıkça düşen satış adetlerinin 2020’de fırlamasının sebebi ise pandeminin etkilerini azaltmak için uygulanan düşük faiz politikaları. Fakat 2016‘da 3,018 olan doların bile bizim için ne kadar zorlayıcı olduğunu hatırlıyoruz. Bugün ise 7,9‘larda seyrettiğinde düştüğü için sevinir olduk.

Genel Durum

Grafikte de görüldüğü gibi 5 yıl gibi çok da uzun olmayan bir sürede ekonomimizin aldığı darbe zamanla hayatımızı daha da etkiledi. Alım gücümüzü oldukça düşürdüğü gibi algılarımızı da değiştirdiğini es geçemeyiz. Yıllar geçtikçe neye lüks dediğimizden pazarda aynı meyve sebzeye harcadığımız paraya kadar birçok şeyin değişmesi gibi, aynı zamanda hepsine alıştık da. Bizim için normal olan gün geçtikçe değiştiği gibi artık bu sürekli değişken durum da kafamızda anormal olmaktan çıktı. Yalnızca sabah aldığımız simidi veya içtiğimiz kahveyi bile artık kaç birim paraya aldığımızdan kolayca gözlemleyebileceğimiz bu değişim ne yazık ki otomobil sektöründe de bariz bir şekilde ortada.

İkinci El Otomobil Sektörü

Tüm sektörlerde olduğu gibi 2. el otomotiv sektörü de sarsılmış durumda. Arzın çok, talebin düşük olduğu 2020 Kasım ayı, pandeminin etkilerini en sert şekilde gösterdiği Nisan ayından sonra en düşük satış adedine sahip. 136.323 satış adediyle, 2020 Kasım ayı satış rakamlarında 2019 Kasım’a göre %17, 2020 Eylül ayına göre ise %34 düşüş yaşandı. Bu durumun sebebi büyük oranda faiz artışları. 2020 Ocak-Kasım toplam satışlarına gelirsek 1.937.616 adet ile geçen seneye göre %21 artış görüyoruz. Sıfır araç tedariklerinde yaşanan zorluklar bu sene 2. el sektörünü büyüttüğü gibi fiyatları da büyük oranda arttırdı.

2020 Kasım ayında online pazarda satışa çıkan binek ve hafif ticari araç adedi %117 artış ile 399.831 adet iken bunların %34’ü satıldı. (Kaldırılanlar satıldı sayılıyor) Satış adetlerinde yaşanan bu düşüş sonucunda pazarın küçülmesiyle VW Passat’ın pazar payı %24, Renault Fluence’in ise %23 arttı.

Satış adedi en çok düşen marka %43 ile Toyota olurken, ortalama satış hızı 50 güne yükseldi. En hızlı satılan marka ise ortalama 40 gün ile Fiat oldu.

Kasım ayında 46.463 adet ve %41,7 pay ile C segmenti 2. elde de lider oldu. Toplam satış adetlerinde dağılım ise %82 binek otomobil ve %18 hafif ticari araç şeklinde oldu.

Değerlendirme

2020 gibi her alanda zorluklar ile geçen bir yılda piyasanın çalkantılı olması normal olsa da ne yazık ki ülkece yıllardır geçirdiğimiz değişimin büyük bir kısmı pandemiden bağımsız. Bitmek bilmez kur yükselişi  hayatımızın her alanını etkilediği gibi otomobil sektöründe de gözle görülür değişimlere yol açtı. Simidi dolarla almıyoruz ama eskiden 1 TL‘ye alabilirken şimdi 2.5 TL veriyoruz. Aynı şekilde 2016’da 144 bin TL’ye alabildiğimiz Audi A4 fiyatına bugün Fiat Egea’nın en düşük paketini alabiliyoruz. Umuyoruz ki bu yazıyı önümüzdeki yıllarda tekrar yazdığımızda doların 11 TL’ye düşmesine seviniyor olmayalım.

Kaynak: INDICATA, ODD

Sol Serbest, Gerçek Otomobil Sevdalılarına!

Bizden Öneri: Dünyada Asgari Ücret ile Otomobil Almak

Yazar: İrem AĞKOÇ

Editör: A. Fatih AYTAR

  • car key replacement
    7 ay önce

    I am incessantly thought about this, thanks for posting.

    yorum beğen