sv

ABD Sevdası Uğruna Atatürk’ün Arabasının Müzeden Çıkarılması

Okuma Süresi: 2 dakika

1959 Yılında Eisonhower Türkiye Cumhuriyetini ilk kez ziyaret eden ABD başkanı oldu.

İkinci Dünya Savaşı’na Türkiye’nin katılmaması ve ABD direktifine girmemesi sebebiyle İnönü ve onun ideolojisi CHP’yi hiç sevmediği biliniyordu.

Türk basınının o zamanki vahim durumu sebebiyle Eisonhower’a methiyeler dizilirken, Ankara’nın dört bir yanı ABD bayrakları ile donatılmış, dönemin Demokrat Parti iktidarı başkenti adeta ABD başkanı için hediye paketi yapmıştı.

Amerikan Başkanı’na hava alanında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 1934 Model Lincoln aracı taktim edilmişti.

Ankara’da Eisonhower halkı “selamlarken”!

Demokrat Parti ve Adnan Menderes ülkeyi her anlamda ABD’ye bağımlı kılma yolunda emin adımlar atmaya kararlıydı. Zira Adnan bey ve ekibi partisinin adlarını dahil Amerikan Demokrat Partisinden almışlardı.

Öyle ki bu isteklilik neticesinde 1934 Model K Serisi, siyah renkte, beyaz bez tavanlı, 12 silindir, üç ileri manuel vitesli ve sadece 45 tane üretilen, özel günlerde Atatürk’ün kullanımı için Maliye Bakanlığı tarafından 1934’te satın alınan bu tören otomobili Adnan Menderes ve ekibinin Amerikan Sevdası uğruna Anıtkabir müzesinden çıkarılıp ABD Başkanı’nın kullanımına sunuldu.

Manevi değeri büyük olan bu otomobilin maalesef iktidar olan kimseler tarafından kendi siyasi çıkarları doğrultusunda kullanılması Türk halkı adına son derece üzücü olmuştur.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ve özlemle anıyoruz.