sv

Avrupa Otomobil Satışlarının Durumu

Okuma Süresi: 2 dakika

Günümüzde yaşanan problemlerden her şey gibi otomobil sektörü de kendi payını aldı. Mart ayından beri Avrupa otomobil satışları konusunda normalin çok dışında bir grafik izlenirken bu durum hem kullanıcıları hem de firmaları olumsuz yönde etkiliyor.

Zorlu bir Mart, Nisan, Mayıs ayını geride bırakan Avrupa otomobil sektörü, Temmuz ayında iyice gerileyen düşüş rakamları ile toparlamanın sinyallerini vermişti. Fakat tüm dünyada yaşanan ikinci dalga korkusu, Ağustos satışlarını da etkilemiş gibi görünüyor.

AVRUPA İÇİN RAKAMSAL DURUMLAR

Satış rakamlarını genel anlamda incelediğimizde %18 civarında bir düşüş olduğunu görüyoruz. Rakamsal olarak incelediğimizde ise EFTA’nın açıklamalarına göre Avrupa’daki satışlar 884.394’e kadar gerilemiş. Bu negatif tabloda pozitif sonuç sergilemeyi başaran firmalar ise sadece BMW ve KIA olmuş.

EFTA ve ACEA tarafından yapılan açıklamalar göz önüne alındığında tüm Avrupa ülkelerinde ciddi bir düşüş yaşandığını görüyoruz. Bu durumdan en çok etkilenen ülkelerin ise Almanya, Fransa ve İtalya olduğu açıklandı. Pozitif firmalar için açıklanan sonuçlara baktığımızda; ağustos ayında BMW %7.8 yükselirken, Kia satışlarında %19’luk artış gözlemlenmiş.

FİRMALARIN DURUMLARI

Tablonun pozitif kısmından sonra ise negatif kısımda toplanan Volkswagen Grubu bulunuyor. SEAT %33; Audi %28, Volkswagen %25, Porsche %16 ve Skoda %14’lük düşüşler yaşamış. Volkswagen Grubu böylece ortalama %24’lük bir düşüş kaydetmiş.

Tabii ki bu kötü tabloda sadece Volkswagen Grubu için geçerli değil. Benzer şekilde PSA Grubunda da işler kötü durumda. Özellikle Opel’in yaşadığı %37’lik düşüş dikkat çekiyor. Citroen ve Peugeot’da ise sırasıyla %14 ve %6.4’lük düşüşler yaşanmış. PSA Grubu ortalaması ise eksi %19‘da.

Bu durumdan kötü etkilenen diğer iki firma ise Dacia ve Renault Grubu. Romanyalı üreticinin bu durumdan ağır etkilenerek %34’lük bir düşüş yaşadığını gözlemlerken Fransız firmanın da %12’lik bir düşüşle kötü etkilendiğini görüyoruz. Piyasada yaşanan çalkantılı durumun yaşanan olumsuzluklarla paralel bir şekilde değişmesi bekleniyor.

Yaşanan olumsuz süreçlerin en kısa sürede bitmesi, hem otomobil piyasasının hem de tüm Dünyanın düzelmesi Sol Serbest ailesi olarak en büyük dileğimiz…

Ülkelerin Otomobil Vergi Politikaları yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz.

Yazar: A. Fatih AYTAR

  • Peugeot SUV 3008 – Otomobil Özellikleri- Sol Serbest
    8 ay önce

    […] Bu yazıyı beğendiyseniz tavsiyemiz: Avrupa Otomobil Satışlarının Durumu […]

    yorum beğen