sv

BMW’den Çin’e Dev Yatırım

Okuma Süresi: < 1 dakika

BMW Miniler için Çin’e fabrika açıyor.

Şubat 2018’de BMW ile Çinli otomobil üreticisi Great Wall Motors arasında elektrikli araç pili üretimi ve daha sonrasında otomobil fabikrası olacak şekilde planlanan bir dizi yatırımla ilgili niyet mektubu imzalanmıştı. BMW ve Great Motors’un ortak yaptığı çalışmalar sonucunda pil fabrikası için yerel yasal onaylar alındığı duyuruldu.

160.000 Elektrikli araç 160.000 benzinli otomobilinde üretilmesi planlanan otomobil kompleksinde öncelik elektrikli araçların olacağı bildirildi.

Şangay Menkul Kıymetler borsasından alınan bilgilere göre, proje 2020 yılında başlayacak ve 2022’de sonlanacak. İnşaat ile birlikte toplam maaliyet 5.1 Milyar Yuan(yaklaşık 724.4 milyon $) olacağı açıklandı.

Henüz içten yanmalı ve diğer motor türlerinin üretim izni için yasal onay alamayan ortalıklı yapısının çalışmalarını sürdüğü biliniyor.

Ticaret Savaşlarının Etkisi

Çin ile ABD arasında ki ticaret savaşları sebebiyle BMW’nin, Çin’e yapacağı yatırımların tehdit altında olduğunu biliniyor. Mart ayında yapılacak olan Cenevre otomobil fuarında ihracat planının finansal olarak uygunluğu BMW tarafından değerlendirilerek kamuya açıklanacağı öğrenildi.

BMW’nin Çin’de kurmayı planladığı fabrika için Great Wall Motors ile 29 Kasımda Zhangjiagan’da bir basın toplantısı yapılacağı duyuruldu.

Sol Serbest Öneri