sv

Dacia Logan 2006 Dizel 1.5 Dizel

Okuma Süresi: 2 dakika
  1. Güvenlik
  2. Sürüş Dinamikleri
  3. İzolasyon & Kalite
  4. Teknik Özellikler
  5. Yakıt Tüketimi
  6. Servis Ağı ve Parça Maliyetleri
  7. Genel Değerlendirme

1) Güvenlik:

Test etmiş olduğumuz Dacia Logan 2006 Dizel 1.5 otomobil EuroNcap testlerinden 3 yıldız alarak orta seviye güvenlik sağlayan bir araç olduğunu göstermiştir. Araçta sadece sürücü hava yastığı bulunuyor olması da yolcu güvenliğinin pek düşünülmediğini gösteriyor. Araç yeni nesil fren sistemleri ve elektrikli sistemleri içermiyor ancak fiyat/performansı düşünecek olursak beklentilerimizin aksine bir şey de sunmuyor.

2) Sürüş Dinamikleri:

Araç yol tutuşu açısından çok iyi değil. Zira yüksekliği ve tasarımının keskin dönüşleri gereği yol tutuşunu azaltıyor. Yüksek süratlerde rüzgardan savrulduğunu dahi hissedebilirsiniz. Sürüş dinamikleri açısından fazla tatmin edici sayılmaz. Video’da da göreceğiniz üzere kasislerden geçişlerde vs. oldukça hissedilebildiğini fark edeceksinizdir.

3) İzolasyon & Kalite:

Araç ucuz bir şekilde bizlerin A noktasından B noktasına gitmemizi sağlayacak şekilde tasarlandığından malzeme kaliteli en aşağı seviyelerde yer alıyor. Her yerinden sert plastiklerin kullanıldığı otomobilde maliyetler en düşük seviyede tutulmaya özen gösterilmiş. Ses izolasyonu ise bulunmuyor araç yol, rüzgar ve motor sesini içeriye çok fazla geçiriyor. Ancak bunda da aracın hitap ettiği piyasa göz önünde bulundurursak maliyetleri azaltmak için yapıldığı aşikar.

4) Teknik Özellikler:

Turbo beslemesi bulunmayan dizel motor işini gayet düzgün yapıyor. Araçta 1.5 DCI Renault motoru yakıt tüketimi sağlarken tork gücü sayesinde de aracı gayet güçlü hale getiriyor. Sorunsuzluğu ile efsaneleşmiş bu motor dacia kullanıcılarını kesinlikle üzmüyor. Herhangi bir kronik sorunu dahi bulunmayan bu motorun düzenli bakımları sağlandığı taktirde yakıt tüketimi ve performans açısından kullanıcılarını oldukça tatmin ediyor. Dacia Logan’ın en büyük avantajı belkide bu kadar iyi bir motora sahip olması olabilir.

5) Yakıt Tüketimi:

Araç yaklaşık 13 yaşında olduğu için ilk gün ki performans ve yakıt tüketim verilerini sağlamak kolay değil ancak İstanbul gibi bir şehirde yaklaşık 5.7 ila 6.3 arasında /100km şehir içi düşünecek olursak gayet iyi rakamlar olduğunu söylebiliriz.  Araç kullanıcılarını yakıt tüketimiyle de mutlu edecektir.

6) Servis Ağı ve Parça Maliyetleri:

Renault’un Türkiye’de ki yaygın servis ağı sayesinde Dacia kullanıcıları sorunsuz şekilde servislerine ulaşıp ilgili işlemlerini kolayca yaptırabileceklerdir. Ayrıca parça maliyetleri ve işçilik giderlerinin az olduğu bu grup araçlar cebinizden yüksek meblağlar çıkmasını da önlemektedir. Renault servisleri kurumsal yapısı ve orijinal parça kullanımıyla bu araç sahiplerini üzmeyeceğini söylebiliriz.

7) Genel Değerlendirme

Dacia Logan 2006 Dizel, üzerinden 13 yıl geçmesine rağmen büyük ve ciddi sorunlar çıkarmadan kullanıcıları A noktasından B noktasına sorunsuz bir şekilde taşırken, Türkiye gibi ekonomik krizin sarstığı ülkelerde insanların cebinden fazla para çıkmasını da engelleyen nadir otomobillerdendir. Düşük yakıt tüketimi, düşük maliyetleri parça ve servis işlemleri ve sorun çıkartmayan dizel motoru ile kullanıcılarını net bir şekilde mağdur etmiyor. Ancak maliyet göz önünde bulundurularak üretilen bu araçlarda güvenlik ve konfor biraz geri planda bırakıldığını söyleyebiliriz. Fiyat&performans dengesinde bakıldığı zaman ikinci el piyasasında geniş alanları ile yolculara ferah bir ortam sunan Dacia Logan geniş bagaj hacmiyle de kullanıcılarını tatmin ediyor. Kalite ve konfor aramadan ekonomik seyahatler yapmak istiyorsanız Dacia logan tercihleriniz arasında olabilir. İnceleme test videomuzu izleyerek daha fazla fikre sahip olabilirsiniz.