sv

Dünyada Asgari Ücret ile Otomobil Almak

Okuma Süresi: 4 dakika

Bugün Yunanistan, Kanada, Güney Kore ve Türkiye’yi asgari ücretleri, aylık giderleri ve genel yaşam şartları bakımından inceleyeceğiz. Ortalama asgari ücretle tek başına yaşayan bir bireyi incelerken aşağı yukarı aynı hayat standartlarına sahip ve bahsedeceğimiz temel ihtiyaçlar dışında hiçbir harcama yapmayan bireyler olduklarını varsayıyoruz. Daha sonra iki popüler otomobil modelini asgari ücretin tamamı ile ve asgari ücretten kalan para ile ayrı ayrı ne kadar sürede satın alabileceklerini karşılaştıracağız.

Hazırsanız başlayalım.

Kanada:

Kanada’da asgari ücret eyalete göre değişse de saati ortalamaya vurulduğunda 11,06 CAD (Kanada Doları). Haftalık çalışma saati 44 olan bir eyalette asgari ücret ile geçinen bir bireyin bir ayda eline geçen para net 1.946,56 CAD. Tek başına 1+1 ortalama bir dairede yaşayan birinin kirası aşağı yukarı 1000 CAD. Kanada’da enflasyon oranı %1.9 olduğundan ötürü bu fiyata en fazla 15 CAD civarında zam gelecektir. Temizlik malzemeleri, kişisel bakım ve gıda gibi temel ihtiyaçların sağlanacağı market alışverişi ise araştırmalarımıza göre aylık yaklaşık 250 CAD kadar tutuyor. Genelde su ve ısınma bedelinin kiraya dahil olduğunu göz önünde bulundurursak; elektrik, internet ve telefon faturaları toplam 140 CAD civarında. Son olarak ulaşım için ise 100 CAD bütçe ayırdık. Bütün bunları asgari ücretten çıkardığımızda ise elimizde 456,56 CAD kalıyor.

Güney Kore:

Uzun çalışma saatleriyle ünlü Güney Kore’de çalışma saatleri 2019’da 68’den 52’ye düşürüldü. Asgari ücretin saatte 8,350 Won olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda asgari ücretle çalışan bir bireyin eline geçen net para aylık 1.736,800 Won. (1 TL= 150,41 Güney Kore Wonu- 1 ABD Doları= 1.168,65 Güney Kore Wonu) Ortalama bir 1+1 dairenin kirası 800,000 Won ediyor. Bunun yanında aylık market alışverişi için 250,000 Won, ulaşım için ise 50,000 Won civarında masraflar mevcut. Son olarak ise telefon, internet, su elektrik vs. faturalar için 62,000 Won bütçe ayırdığımızda, elimizde kalan para 374,800 Won oldu.

Yunanistan:

Yunanistan’da asgari ücretli bir bireyin eline geçen net para 758,33 Euro. Araştırmalarımıza göre tek kişilik kiralar ortalama 250 Euro civarında. Şampuan, diş macunu, temizlik malzemeleri, ekmek ve temel gıda ihtiyaçları için 150 Euro yeterli olacaktır. Faturalar için 100 Euro, ulaşım için 30 Euro, internet ve telefon için ise 50 Euro ayırdığımızda elimizde 178,33 Euro kaldı.

Türkiye:

Sıra geldi Türkiye’ye. Bildiğimiz gibi Türkiye’de asgari ücret net 2.324,70 TL. Söylediğimiz gibi, aşağı yukarı benzer hayat standartlarında bireyleri karşılaştırmak istiyoruz. İstanbul, İzmir, Ankara ve benzeri büyük şehirlerde tek başına yaşayan bir birey için 1.000 TL kira ayırdık. Aylık 520 TL temel market ihtiyaçlarına, 300 TL ise faturalara ayırdık.(Yaz-kış ortalama) Kiraya 1000 TL ayırdığımız için bireyimizin merkezi bir yerde oturmadığını varsayıyoruz. Ulaşımda aylık abonman için 275; dolmuş, minibüs gibi ayrı ulaşım araçları için ise 50 TL ayırdık. Son olarak internet için 60 TL, telefon için ise 50 TL diyoruz. Toplamda 2.255 TL yapan bu temel harcamaları asgari ücretten çıkardığımızda ise elimizde kalan para 69,70 TL oldu.

Gelelim otomobil modellerimize.Sevilen bu iki modelin dört ülkede fiyatlarını karşılaştıracak ve asgari ücretle ne kadar sürede satın alınabileceğini inceleyeceğiz.

Jeep Renegade
Volkswagen Golf

Gördüğümüz gibi bu karşılaştırmada Türkiye’de otomobil almanın ne kadar zor olduğunu bir kez daha gördük. Aynı zamanda Dünyada asgari ücretle çalışan nüfus oranı en yüksek ülke de %43 ile Türkiye. Yani nüfusumuzun %43’ü ortalama sınıfta bir otomobil olan Volkswagen Golf’e asla sahip olamayacak durumda, 229 yıl beklemezse tabii. Kredi ile almaya kalktığında bile artan parayla yüksek faizlerin altından kalkamayacak.

Artık orta, hatta yüksek sayılabilecek gelire sahip vatandaşlar dahi kredi ile zar zor araba alabiliyorken birçok ülkede rahatça yaşayıp 2 yıl gibi kısa bir süre bile geçmeden otomobil  sahibi olunabiliyor. Sürekli artan zamlar ve vergiler de maalesef durumu iyileştirmiyor.

Her geçen gün daha çok insan açlık sınırına geçerken bir sürü insan için araba almaktan bahsetmek bile komik. Fakat farkında olmadığımız şu ki, ortalama bir insanın hayat kalitesini belli bir seviyede tutan; bahçeli bir evde yaşamak, parklarda yürüyüşe çıkabilmek, et yiyebilmek ,iyi bir eğitim alabilmek ve otomobil sahibi olabilmek gibi bir sürü etmen gün geçtikçe gözümüze daha da lüks kaçıyor. Umuyoruz ki gelecekte daha güzel şeylerden bahsederiz, daha  temel şeylerden de yoksunlaşmamış oluruz.

Bu yazıyı beğendiyseniz tavsiyemiz: Peugeot SUV 3008

Yazar: İrem AĞKOÇ
Editör: A. Fatih AYTAR