sv

Ehliyet Sınıfları ve Sınıf Hakkında Bilgiler

Okuma Süresi: 2 dakika

Yeni sürücü adayı olacak kişiler ehliyet sınıfları ve bu sınıflar hakkında bazı bilgileri öğrenmek istiyor. Bu konuda değineceğiz.

A’dan G’ye kadar pek çok ehliyet sınıfı bulunmaktadır. Bu harflerin yanı sıra M sınıfı ehliyeti de yer almaktadır. Ehliyet almak için en düşük yaş sınırı 16 iken en yüksek yaş sınırı 24 olarak belirlenmiş durumda. Her ehliyet sınıfının kendine özgü kriterleri bulunuyor. Sürücü adayları bu kriterlere uyarak ehliyet sınıflarından faydalanabiliyor.

Ek olarak şunu da belirtmekte fayda var ki ehliyet sınıflarının kapsamı ve deneyim şartı da bulunuyor. Bir sürücü adayı bir ehliyet alırken bu kriterlere de dikkat etmesi gerekir.

Ehliyet Sınıfları ve Sınıf Bilgileri

Ehliyet alımı 16 yaşında başlıyor. 16 yaşında olan bir sürücü moped veya 125 CC seviyesine kadar bir motosiklet alabiliyor. M ve A1 ehliyeti olarak geçen bu sınıfların herhangi bir deneyim şartı bulunmuyor. A2 ehliyetine yani 35 KW hıza kadar bir motosiklete sahip olmak isteyen sürücü adayının en az 18 yaşında olması gerekiyor. Bu ehliyeti alan aday M ve A1 ehliyetine de sahip oluyor.

Ehliyet sınıfları

A ehliyeti ise 35 KW ve üzeri motosikletler için geçerli. En az 2 yıllık A2 ehliyeti olan bir kişi veya en az 24 yaşında bulunan bir aday bu ehliyetten yararlanabiliyor. B1 ehliyeti ise 4 tekerli motosiklet için yer alıyor. Bu ehliyetin yaş sınırı 16 olarak belirlenmiş durumda.

En çok tercih edilen ehliyet sınıfları arasında yer alan otomobiller ve kamyonetler için B sınıfı ehliyet gerekiyor. Römorklu otomobil ve kamyonetler için BE, 7.500 kilograma kadar kamyon ve çekiciler için C1, 2.000 kilograma kadar kamyon ve çekiciler için ise C1E  ehliyet sınıfı zorunlu kılınmış durumda.

C ehliyetine sahip olmak isteyen bir birey kamyon ve çekici ehliyetine sahip olurken CE ehliyetine sahip olmak isteyen bir kişi römorklu bir şekilde bu araçları kullanabiliyor. Aynı şekilde D1 16+1 kişilik minibüs iken D1E römorklu versiyonu olarak yer alıyor. D otobüs ehliyeti, DE römorklu otobüs ehliyeti, F traktör ve G iş makinesi olarak alınabiliyor.

Sol Serbest, Gerçek Otomobil Sevdalılarına!