sv

Ekonominin Kurtarıcısı: Fiat Egea

Okuma Süresi: 3 dakika

Ülkemiz 2017 yılından beri gerçekleşen döviz kuru problemleri ve politik sonuçların doğurduğu ekonomik krizlerle mücadele ediyor. Son 1 yıldır da maalesef tüm Dünyayı kapsayan salgın ile mücadelede ekonomik dinamikleri fazlasıyla etkiliyor. 4 yıldır satışta olan Fiat Egea krizdeki bir ülkede üretilen orta kalitede ve pek çok kullanıcıya hitap eden adeta bir lokomotif görevi görmektedir. Yaygın servis ve bayi ağı, kurumsal şirketlere özel fiyatlarla satış, uygun bütçeye hitap, dizel versiyonların yakıt tüketimindeki düşük sonuçlar vermesi, kullanım alanları genişliği vb. pek çok artı yönüyle Egea ülkemizde sıkça tercih ediliyor.

Sitemizde daha önceki yazılarda da belirtildiği gibi “Fiat Egea, 2020 yılında Türkiye’de en çok satan otomobil oldu.”. Bu satış rakımının arkasında sadece pazarlama başarısı yatıyor demek büyük hata olur.

Egea Yakıt Tüketimi

Yakıt tüketiminde en çok satan modeli olan 1.4’de 5.7 lt. yakıt tüketen Egea, dizel başlangıç modeli olan 1.3’de 4.2lt. yakıt tüketimi avantajı sunmaktadır. Ciddi bir ekonomik kriz yaşayan ve petrol ülkesi olmayan bir ülkede bu rakamlar gerçekten iyi sayılabilir.

Kullanışlılık

Kullanım alanları olarak sedan versiyonu için konuşacak olursak(bagaj hariç HB versiyonu da çok farklı değil) gerçekten ferah bir yaşam alanı sunuyor. Sedan versiyonda bagaj hacmi 520 lt iken HB versiyonda 380 lt’lik bagaj hacmi hem ticari hem de aile kullanımı için oldukça avantajlı durumda gözüküyor.

Otomobil Kalitesi

Kalite olarak Avrupa’da satıldığı adıyla Tipo olan Egea, düşük maliyetli ve hitap ettiği müşteri kitlesi için ekonomik bir araç oluşturulmaya çalışıldığından kaliteden bazı ödünler verildiğini söylemek mümkün. Yaşam alanlarında kullanılan plastik kalitesi, kullanılan kumaşlar, ses ve ısı yalıtımı tabi ki çok iyi yerlerde değil.

Egea ve Güvenlik

Güvenlik olarak EuroNCAP testlerinden 5 üstünden 3 alan Egea sınıfındaki otomobillerin çok gerisinde bir güvenlik sunuyor. Rapora daha detaylı ulaşmanız için aşağı da bağlantıyı paylaşıyor olacağız.

Egea Fiyatları

Egea ilk çıktığı günlerde düşük faiz oranları ve fiyatları sayesinde bütçe dostu, hem ticari hem de aile kullanımına yönelik bir araç olarak gözümüze çarpmaktaydı. Ancak ülkemizde son 4 yıldır değişen ve gelişen şartlardan ötürü bu otomobil günümüzde(Şubat 2021) en donanımsız paketi ve benzinli versiyonu ile 130.000 TL’den başlamaktadır. Ayrıca yüksek faiz oranlarıyla da ekonomik kullanıcıya hitap konusunda da git gide uzaklaşmaktadır. En dolu versiyonu olan Lounge paketinde min. satış rakamı 172.900 TL olarak göze çarpmaktadır.

Sonuç

Euroncap’ten 3 yıldız almış, birkaç ek güvenlik donanımı ile ancak 4 yıldıza çıkabilen, kalite konusunda çok da iyi olmayan bir otomobilin bu fiyatlardan satılması ülkemiz için kaygı verici bir durum olarak ortaya çıkmaktadır. Egea günlük kullanım ve ticari kullanım için oldukça iyi bir durumda iken şu an sahip olduğu fiyat etiketinden dolayı satın alım yaparken artık ilk sıralarda olmayacak bir otomobil olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle uzun yol yapan veya aileler için başka modellerin incelenmesini tavsiye ederiz.

EuroNcap güvenlik testi

Sol Serbest, Gerçek Otomobil Sevdalılarına!