sv

Elektrikli Araçlar ÖTV Zammı Alarak Fiyat Artışı Yaşadı

Elektrikli araçlar ÖTV zammı
Okuma Süresi: 2 dakika

Elektrikli araçlar %300’e yakın bir ÖTV zammı aldı. Yeni yapılan zamlar ile birlikte elektrikli araçların fiyatları yükseldi.

Günümüzde en çok kullanılan araçlar arasında benzinli, dizel, hibrit ve elektrikli araçlar yer alıyor. Benzinli ve dizel araçlar doğaya daha çok karbon salarken elektrikli araçlar benzinli ve dizel araçlara göre daha yararlı. Hibrit araçlar ile benzin ile elektrik motorunun bir arada çalıştığı, yakıt verimliliğinin yükseldiği araçlar.

Elektrikli araçlar ÖTV zammı

Elektrikli araçların son zamanlarda değeri artarken, kullanımında yükseliş yaşanırken devletin elektrikli araçlara teşvik yapması gerekiyor. Avrupa ülkelerinde şimdiden elektrikli araçların kullanımı ile ilgili çalışmalar başlamış durumda. Doğaya daha az zarar veren bu araçlar için %300’e yakın bir ÖTV zammı yapıldı.

Elektrikli Araçlar ÖTV Zammı ile Karşılaştı

Elektrik motoru ile çalışan elektrikli araçlar, benzinli veya dizel araçlara göre motor hacmi ile değil motor gücü ile belirtiliyor. ÖTV zammı öncesinde elektrikli araçlarda ciddi bir vergi farkı bulunmuyordu. 85 kW motor gücüne sahip olan bir elektrikli aracın ÖTV’si %3 idi. 85 kW ile 120 kW arasında bir motor gücüne sahip elektrikli araç %7 ve 120 kW ve üzeri motor gücüne sahip araçlar için ÖTV %15 olarak yer alıyordu. Kısacası oldukça düşük bir ÖTV uygulanıyordu.

Yeni yapılan zamlar ile birlikte ÖTV oranları yaklaşık 4 kat artış yaşadı. Artık elektrikli motorlarda motor gücü 85 kW seviyesine kadar bulunan araçlardan %10 ÖTV alınırken motor gücü 85 kW ile 120 kW arası olan elektrikli araçlardan %25 vergi alınacak. Ayrıca 120 kW ve üzeri motor gücüne sahip olan elektrikli araçlar için %60 Özel Tüketim Vergisi alınması kararlaştırıldı.

Resmi Gazete’de yayınlanan yeni karar, 1 Şubat 2021 itibariyle yürürlüğe girdi. Günümüzde pek çok ülkenin elektrikli araçlar için teşvik verdiği, hatta benzinli ve dizel araçları yasaklamayı düşündüğü bu dönemde Türkiye’de yapılan ÖTV zammı vatandaşlar tarafından tepki çekse de ülkemizde elektrikli ve hibrit otomobillerin kullanım oranının %5’in altında olması müşterileri aşırı bir şekilde etkilemiyor.

Sol Serbest, Gerçek Otomobil Sevdalılarına!