sv

ELEKTRİKLİ OTOMOBİL MERAK EDİLENLER

Okuma Süresi: 4 dakika

Elektrikli otomobiller nasıl çalışır?

Elektrikli otomobil çalışma prensibi evlerimizden aşina olduğumuz çamaşır makinesinin motoruyla aynı şekilde.  Bu şekilde çalışan elektrikli motorun içten yanmalı motorlara karşı belli avantajları var. En büyük üç avantaj ise verimlilik, aşınmama, çift yönlü çalışabilmeleridir.

İçten yanmalı motorlar hareket, aktarma ve farklı aşınmalar sebebiyle baştaki enerjinin sadece %35’ini enerjiye çevirebilir. Bunun aksine elektrikli motorlar %90’a kadar bir enerji kullanabiliyor. Ek olarak içten yanmalı motorlarda kalan enerji ısı ve ses olarak açığa çıkarken elektrikli motorlarda böyle bir enerji fazlalığı oluşmaz, bu sebeple çok daha sessiz bir performans sağlar.

Elektrikli otomobillerin batarya ömrü ne kadardır?

Modern elektrikli otomobiller Lithium-ion pillerden oluşan bataryalar ile çalışır. Birçok otomobil üreticisi ilk 4 sene için %70’e kadar kapasite garantisi sağlasa da, kapasitesi %85’in altına inmiş elektrikli otomobil sayısı azdır.

Örneğin 1 yılda 140,000 km yapan ve ticari görevinden dolayı zor koşullarda kullanılan İstanbul Tesla Taksiler’in batarya kaybı %8 civarındadır. Dünyada incelenen örneklerde de son kullanıcıların 200,000 km’ye kadar en fazla %10-12 kayıp yaşadıkları gözlemlenmektedir. Batarya ömürlerinin, batarya üreticilerinin kapsamlı çalışmaları sonucu otomobilden daha uzun olması öngörülmektedir.

Elektrikli otomobiller ne kadar yakıt tasarrufu sağlar?

Enerji olarak hesaplarsak 1 litre benzin yaklaşık 10kWh enerji eşleniğine sahiptir. Ortalama bir elektrikli aracın 100km’de 18kWh enerji tükettiği düşünüldüğünde, bu 1,8l/100km’ye denk gelmektedir. Fiyat olaraksa elektriğin enerji olarak akaryakıttan daha uygun fiyatta olmasından kaynaklı olarak yakıtta yaklaşık 6’da 1 maliyet avantajı bulunur.

Elektrikli otomobilimi nasıl şarj edebilirim?

Elektrikli otomobilinizi şarj etme konusunda elinizde farklı seçenekler mevcut. Hem ülkemizde farklı yerlerde bulunan şarj istasyonlarından aracınızı şarj edebilir hem de ev veya iş yerinize şarj istasyonu kurarak bu şekilde yararlanabilirsiniz. Ek olarak da elektrikli otomobiller, üzerinde bulunan donanım sayesinde 220V ev prizinden 400V trifaze sanayi prizine kadar elektrik olan her yerden doğru ekipman ile şarj olabilir.

Elektrikli otomobiller ne kadar sürede şarj olur?

Elektrikli şarj istasyonlarının performansı markasına ve modeline göre değişim göstermektedir. Ama temel olarak uzun yollarda olan hızlı ve genel kullanımdaki normal istasyonlar olarak ikiye ayırabiliriz. Hızlı şarj istasyonları 30 dakika gibi bir sürede %80’e kadar şarj etme imkanı sağlarken normal şarj istasyonlarında bu süre 2 ila 4 saat aralığında değişmektedir. Bunlara ek olarak kullanabileceğiniz imkanlardan olan ev prizi gibi yöntemlerde ise bu süre bir geceden daha uzun sürmektedir.

Elektrikli otomobilim şarj olurken ne yapabilirim?

Elektrikli şarj istasyonlarının konumları planlanırken özellikle yollardaki tesis ve dinlenme alanları gibi yelerin yakınları tercih edilir. Bu sayede otomobiliniz şarj olurken size de keyifli bir vakit geçirme imkanı sunulur.

Bir şarj istasyonunda aynı anda kaç araç şarj olabilir?

Diğer koşullarda olduğu gibi bu konuda da markadan markaya değişiklikler olduğunu söyleyebiliriz. Genel olarak bakarsak normal istasyonların 4, AC istasyonlarınınsa tek girişe sahip olduğunu gözlemledik. Buna ek olarak istasyonlardaki ünite sayısı da konuma göre değişebilmektedir. Örneğin bir avm yakınında bulunan istasyonda ünite sayısı sebebiyle 15 araç şarj olabilirken normal yoğunluktaki bir bölgede bulunan istasyon 5 araç şarj edebilir. Kısacası istasyonlardaki ünite sayısına göre sonuç değişkendir.

Şarjı tam dolu bir elektrikli otomobilin menzili ne kadardır?

Bugün piyasada satılan elektrikli otomobillerin tek şarj ile gidebildikleri menzil, marka/modele göre 150km ile 600km arasında değişkenlik göstermektedir. Ortalama bir aracın günde 30km kullanıldığı düşünüldüğünde tüm elektrikli otomobiller günlük ortalama kullanım ihtiyacını fazlasıyla karşılamaktadır.

Elektrikli otomobil şarj istasyonu kurabilir miyim / işletebilir miyim?

Bir işletme sahibi olarak işletmenize elektrikli otomobil şarj istasyonu kurarak hem misafirlerinize hem de kendi otomobillerinize şarj imkanı sağlayabilir, işletmenizin ne kadar yenilikçi ve çevreci olduğunu fark ettirebilirsiniz. Buna ek olarak markalarla anlaşarak bu hizmeti herkese açıp belli miktarlarda gelir elde edebilirsiniz. Teknik ekipler inceleme yaptıktan sonra en uygun hizmeti verecek tesisi kurmak için çalışmalara başlayacaktır.

Elektrikli otomobil şarj istasyonunda yaşanabilecek sorunlar nasıl çözülür?

 Evinize veya iş yerinize bir elektrikli otomobil şarj istasyonu kurduktan sonra yaşayacağınız her sorun için 7/24 teknik servisimizden ve müşteri hizmetlerimizden yararlanarak sorunlarınıza hem işletme sahibi hem de kullanıcı olarak çözüm bulabilirsiniz.

Elektrikli otomobillerle ilgili merak edilenleri sizin için elimizden geldiğince derlemeye çalıştık.

Bu yazıyı beğendiyseniz tavsiyemiz: TÜRKİYE’NİN YERLİ OTOMOBİLİ

Yazar: A. Fatih AYTAR