sv

Ford Markasının Girişim Tarihi

Okuma Süresi: 2 dakika

Ford otomobil markasının girişim tarihi Ford ve araba meraklıları tarafından merak edilen önemli konular arasında yerini alıyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulan Ford markası, günümüze kadar ürettiği pek çok araç modeli ile tanınıyor. Geçmişten günümüze kadar gelen bu marka, nostaljik bir logo kullanarak eski günlerini unutmuyor. Henry Ford tarafından kurulan şirket, günümüzde yeni araç modelleri ile kendini geliştirmeye devam ediyor.

Ford Markasının Başarıları

Ford, 16 Haziran 1903 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nde Henry Ford tarafından kuruldu. Ford logosunun anlamı mavi plaka üzerine nostaljik bir yazı olarak açıklanıyor. 12 çalışan ile birlikte kurulan Ford, 28.000 $’lık bir yatırım ile kurulmuştu. Günümüzde en fazla otomobil satan markalardan birisi olan Ford, 20 Temmuz 1903 tarihinde ilk modelini piyasaya sürdü. İlerleyen yıllarda Ford Model T aracını piyasaya süren firma, çalışanların da otomobil sahibi olmasına imkan tanıdı.

Ford markasının girişim tarihi

Bu dönemlerde otomobil üretimi masraflı bir iş olduğu için modellerin fiyatları da yüksek oluyordu. Henry Ford, bu konuda seri üretimi ortaya çıkardı ve seri üretim ile birlikte birkaç günde üretilen bir otomobilin üretimini birkaç saate kadar indirmiş oldu. Ayrıca bu dönemde çalışanların maaşlarına 2 kat zam yapan Ford, çalışma sürelerini de 9 saatten 8 saate indirerek kapitalistlerin tepkisini almıştı.

Attığı etkili adımlar ile kısa sürede Amerika Birleşik Devletleri’ndeki otomobil piyasasının %50’sine hakim olan Ford, bu otomobilin siyah olarak piyasaya sürülmesinin nedeninin siyah boyanın daha hızlı kuruması olduğu şeklinde açıklıyordu.

Ford Model T sonrasında Ford Model A aracı ile yoluna devam eden şirket, I. Dünya Savaşı sonrasında yaşanan ekonomik krizden etkilenen firmalar arasında yer aldı ve pek çok fabrikasını kapatmak zorunda kaldı. İlerleyen dönemlerde birçok ülkede fabrika kurmaya başlayan Ford, Türkiye’de de fabrika kurmuştu. 1997 yılında Türkiye yatırımlarını büyütme kararı alan Ford, Türkiye’deki fabrikasını daha da genişleterek üretim kapasitesini arttıran bir hamle yaptı.

Günümüze kadar pek çok model ile gelişmeye devam eden Ford’un 2019 yılındaki geliri 155.9 milyar $ olarak açıklanırken net gelir miktarı 47 milyar $ olarak paylaşıldı. Firmanın 2019 yılının Aralık ayında açıklanan veriye göre 190.000 çalışanı yer alıyor.

Sol Serbest, Gerçek Otomobil Sevdalılarına!