sv

Ford – Volkswagen Ortak Otomobil Fabrikası

Okuma Süresi: 2 dakika

Ford ve Volkswagen’in 2019 yılında yaptığı ittifak sonrası 11 milyon dolara yakın bütçeyle Volkswagen tarafından geliştirilen şehir minibüsü Amarok ve Ford’un tasarladığı 1 tonluk yük minibüsünün üretimi için düğmeye Kocaeli’de basılıyor. Ford’un Gölcük-Başiskele sınırında bulunan tesislerinin kapasitesi dev bir fabrika ile artırılacak ve üretim burada yapılacak. Dev fabrika ile 2 bin kişiye de iş kapısı açılacak. Çalışmanın tamamlanması sonrası 2023 yılında üretim başlayacak.

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun Açıklaması

Yaklaşık 800 milyon euroluk dev yatırımın adresi Türkiye oldu. 110 dönüm arazi üzerinde dev tesis kurulacak. Fabrikada zemin etüdü çalışmaları başladı. İskele ile fabrika arasındaki otopark bölümünde zemin iyileştirmeleri ve fore kazıklar çakılmaya başlandı. Pandemi sebebiyle ara verilen çalışmalara hız kesmeden devam ediliyor. İki dev şirket arasında yapılan anlaşma, Türkiye’deki en ciddi yatırımlardan biri olacak ve istihdama %20 katkı sağlayacak. Hem Kocaeli hem de Türkiye için büyük bir yatırım.

Türkiye’deki en ciddi yatırımlardan biri olacak. Duyduğumuz kadarıyla bölgemizde bulunan bir otomotiv fabrikasında başka bir markaya ait, ikinci bir ürünün üretilmesi koşulu ile uzlaşma sağlandı. Bu kapsamda mevcut fabrika büyütülerek diğer otomotiv markasına ait aracın üretimi yapılacak.

İnşallah en kısa sürede herhangi bir aksilik çıkmadan proje sağ salim hayata geçer. Yapılacak yatırım gerçekten ciddi bir yatırım. Türkiye’nin ihracatına da çok büyük destek sağlanacak. Çalışmalar başladı. En kısa sürede bu yatırımı yapan firmalarımız, anlaşmayı ve yatırımın yol haritasını kamuoyuyla paylaşacaktır.

Ford – Volkswagen Detaylar

Şu an için bu yönde bir açıklama gelse de Ford veya Volkswagen cephelerinden henüz soyut bir açıklama yok. Fabrika ve ortaklık ile ilgili yaşanacak gelişmeleri aynı şekilde size solserbest.com üzerinden aktarmaya devam edeceğiz.

Projenin onaylanmasını ve ülkemiz için hem iş hem de ihracat konusunda büyük fırsatlar doğmasını ümit ediyoruz.

Otombillerle ilgili tüm merak ettikleriniz ve çok daha fazlası hakkında detaylı bilgiler için sitemizi takipte kalın.

Sol Serbest, Gerçek Otomobil Sevdalılarına!

Bu yazıyı beğendiyseniz tavsiyemiz: TÜRKİYE’NİN YERLİ OTOMOBİLİ

Yazar: A. Fatih AYTAR

  • film
    5 ay önce

    Just wanna say that this is extremely helpful, Thanks for taking your time to write this. Fae Cole Garrett

    yorum beğen