sv

Fransız Boykotu ve Otomobil Pazarı

Okuma Süresi: 5 dakika

Geçtiğimiz günlerde Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un İslam ile ilgili yaptığı radikal açıklamanın ardından Türkiye’de Fransız ürünlerine boykot çağrısı yapıldı. Bu yazıda önce yaşanan gerginliği, daha sonra da olası bir boykotun Türkiye otomobil piyasasında yol açabileceği değişimi konuşacağız.

Geçtiğimiz hafta Paris’te öğrencilerine Charlie Hebdo dergisinde yayınlanan Hz. Muhammed karikatürünü gösterdiği iddia edilen bir tarih öğretmeni boğazı kesilerek öldürüldü. Bıçaklı saldırgan olayın sonrasında polis tarafından vurularak öldürüldü.BFMTV saldırganın Moskova doğumlu olduğunu ve saldırıdan hemen önce “Allah-u Ekber” diye bağırdığını iddia etti.Figaro Gazetesi ise saldırganın Rus uyruklu bir Müslüman olduğunu, 2002 Moskova doğumlu olduğunu ve Eragny bölgesinde bir çete üyesi olduğunu yazdı.

Fransız Boykotuna Macron’un Tepkisi

Kan donduran olayın ardından Macron ‘’Bugün bir vatandaşımız eğittiği için, öğrencilere ifade özgürlüğünü, inanma ve inanmama özgürlüğünü öğrettiği için katledildi. Vatandaşımıza haince saldırıldı, terör saldırısının kurbanı oldu.’’ ve ”Saldırgan cumhuriyet değerlerine, aydınlığa saldırmak istedi. Nereden gelirse gelsin, inansın veya inanmasın, çocuklarımızın özgür vatandaşlar olmalarına saldırmak istedi.” açıklamalarını yaptı.

Fransa’da geçen ay da bir Pakistan göçmeni Charlie Hebdo dergisinin eski binası çevresinde iki kişiyi yaralamıştı. Charlie Hebdo dergisi 5 yıl önce Hz. Muhammed karikatürleri yayımlamasının sonrasında silahlı saldırıya uğramıştı, 11 kişi ölmüş, 11 kişi de yaralanmıştı.

Bu olayların ardından geçtiğimiz günlerde İslam ile ilgili ‘’Bugün dünyanın her yerinde krizde olan bir din’’ sözlerini kullanan Macron, dünyanın her yerindeki birçok müslümandan tepki gördü.Aralık ayında hükümetin ‘laikliği güçlendirmeye yönelik yasa tasarısı’ sunacağını belirten Macron, Fransa’da büyüyen İslamcı radikalizmin hedef alınacağını ve birlikte yaşama beceresinin geliştirileceğini söyledi.

Macron bazı velilerin çocuklarının okulda müzik dersi almasını ve havuza gitmesini istememesinin bir sorun olduğunu, öğrencilerin okula gitmesi ve evde eğitim görmemesi gerektiğini, sadece sağlık sorunlarının öğrencilerin okula gitmemesi için bir sebep olabileceğini belirtti.

“Fransa’da, cumhuriyetin ortağı olması için İslam’ın yapılandırılması gerekiyor.” 

Aynı zamanda okullarda ve kamu hizmetlerinde dini bağlılığın dışa vurumuna izin verilmeyeceğini ve cami, dini okul ve derneklere sıkı denetim uygulanacağını belirten Macron, Fransa’nın ülkedeki İslam’ı dış etkilerden özgürleştirmek istediğini söyledi.Ek olarak 2024’ten itibaren artık Fransa’ya dışarıdan imam gelmeyeceğini, imamların ülkede yetiştirileceğini aktardı.Bunun yanısıra Fransa İslam Vakfı’na ve İslamoloji Bilimsel Enstitüsü kuruluşuna 10 milyon euro tahsis edileceğini belirtti.

Fransız Boykotuna Erdoğan’ın Tepkisi

Bunların üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara’da Mevlid-i Nebi Haftası açılış programında Macron’un islam karşıtı açıklamalarına yönelik topluma seslendi:

’’Fransa’da Müslümanlara bir zulüm varsa hep birlikte biz oraya da sahip çıkalım diye buradan dünya liderlerine sesleniyorum. Avrupa ülkelerinde İslam ve Müslüman düşmanlığının adeta veba gibi toplumlara sirayet ettiğini görüyoruz. Müslümanlara ait iş yerleri, evler, okullar hemen her gün faşist grupların saldırısına uğruyor.’’

‘’Nasıl ki Fransa’da “Türk markalı mal satın almayın” deniliyorsa, ben de buradan milletime sesleniyorum; sakın Fransız markalara asla iltifat etmeyin, bunlardan satın almayın.’’


‘’İslam ve Müslüman düşmanlığı, kimi Avrupa ülkelerinde bizzat devlet başkanı seviyesinde desteklenen politika haline geldi. Siz gerçek anlamda faşistsiniz.’’

Boykot çağrısı üzerine Macron ise “NEFRET SÖYLEMİNİ KABUL ETMİYORUZ” açıklamasını yaparak boykotların durması gerektiğini belirtti.

Türkiye’de Fransız Otomobilleri

Türkiye pazarı olan çok sayıda Fransız markasının yanında Otomobil sektöründe de Fransız markaları önemli bir yer tutuyor. Michelin, Uniroyal, Recamic gibi oto lastiği markalarının yanında Renault,Citroen,Peugeot ve Dacia Türkiye’deki önemli Fransız otomobil markaları.

Aralarında en çok pazar payına sahip olan Renault Türkiye, 1968’de bir OYAK Grup şirketi olarak kuruldu ve ardından 1969’da Bursa’da OYAK Grup Renault Otomobil Fabrikaları kuruldu.Bugün yıllık 360 bin otomobil ve 750 bin motor üretimi yapan bu fabrikaların malları %80 oranında ihraç ediliyor.Bursa’daki tesis, Batı Avrupa dışında Renault’un en yüksek üretim kapasitesindeki fabrikalarından biri.Birçok vatandaşa istihdam sağlayan bu fabrikalar sayesinde aynı zamanda gümrük vergisi ve katma değer vergisi olarak ülkemiz hatrı sayılır bir gelir elde ediyor. Renault 2019 yılında 51.258’i ihraç edilen toplam 60.668 satış adedi ve %15,6 pazar payı ile 20. kez binek otomobil pazar lideri oldu.

Aynı zamanda Citroen, Dacia ve Peugeot da ülkemizde yok sayılamayacak satış adetlerine sahip.İşte 2019 yılı binek otomobil pazarı verileri (Kaynak: ODD):

Citroen: 8.827 adet satış, %2,2 pazar payı

Dacia: 17.533 adet satış, %4,5 pazar payı

Peugeot: 23.057 adet satış, %5,9 pazar payı

Renault: 60.668 adet satış, %15,6 pazar payı

Türkiye’de Toplam Fransız Binek Otomobil Pazar Payı:  %28,2

2019 Binek Otomobil Satışları Dağılımı

Genel Durum

Fransız boykotunun tamamıyla uygulandığı bir senaryoda pazarın küçülmesinin yanında Fiat, Mitsubishi, Toyota gibi orta segment markaların pazar payında artış görülebilir. Aynı zamanda Türkiye’de çok tercih edilen Renault Megane modelinin İspanya’da üretildiğini göz önünde bulundurduğumuzda İspanya ile ilişkilerimizin de zedelenmesi ve Seat gibi başka markaların da durumdan etkilenmesi mümkün. Hali hazırda pandemi sebebiyle bulunduğumuz üretim kıtlığı ve talep patlaması ile birlikte olası bir Otomobil boykotu birçok karışıklığa yol açabilir.

Bahsettiğimiz bu markalardan özellikle Renault ve Dacia; polis, ticari taksi, şirket arabaları, belediye otomobilleri gibi birçok hizmet sektörü dalında sıklıkla kullanıldığı için ciddi değişimler ve beraberinde sıkıntılar görebiliriz.Özellikle ticari taksilerde Fiat satışlarının daha da artması mümkün.

Devletler arası ilişkiler ve beraberinde getirdiği sıkıntılar günlük hayatımızı etkileyebilse de, şimdiki materyalistik dünya düzeninde bu tür değişimlerin gerçekleşmesi artık oldukça meşakkatli. Ülke ekonomimizin büyük sıkıntılarla boğuştuğu bu dönemde, kapitalist dünyada düzenimizin dönmesinde rol oynayan bu ögeleri hayatımızdan tamamen çıkarmak ve bunun kalıcılığını sağlayabilmek kolay olmayacağı gibi birden de olmayacaktır. Umuyoruz ki bu olası değişim zaten zorluk çektiğimiz bu günlerde bizleri büyük sıkıntılara sokmasın ve ekonomimize zarar vermesin.

Sol Serbest

Yazar: İrem AĞKOÇ
Editör: A. Fatih AYTAR

  • Mehmet Yılmaz
    6 ay önce

    Çok başarılı ve araştırılmış bir yazı olduğu belli. Bir önceki içerik ve bununla beraber son zamanlarda bir kalite yükselişi mevcut. Başarılarınızın devamını dilerim.

    yorum beğen