sv

Hibrit Otomobil Nedir? Avantajları Neler?

Okuma Süresi: 2 dakika

Hibrit otomobil nedir? Hiç merak ettiniz mi? Özellikle son yıllarda kullanımı artan hibrit otomobillerin pek çok avantajı bulunuyor.

Yakıt verimliliği konusunda etkili bir teknoloji olan hibrit teknolojisi, her ne kadar benzinli veya dizel yakıtlı araca göre yüksek bir fiyata sahip olsa da tam bir fiyat performans ürünü olarak kullanıcıların karşısına çıkıyor. Hibrit teknolojisi iki farklı yakıt türünü bir arada kullanmaya yarayan özel bir teknoloji.

Geçmişte içten yanmalı motorların kullanımı yaygın bir şekilde yer alıyordu. Günümüze doğru yaygınlaşmaya başlayan hibrit otomobiller, şu anda pek çok otomobil markası tarafından tercih edilen bir teknoloji haline geldi.

Hibrit Otomobil Nedir? Ne İşe Yarıyor?

Hibrit otomobil, benzin yakıtına sahip araçlarda kullanılıyor. Benzinli araçlar, bazı durumlarda gereğinden fazla yakıt harcayabiliyor. Bundan dolayı benzin motoruna ek olarak bir de elektrik motoru ekleniyor. Bu da dengeli bir şekilde yakıt tüketimine olanak tanıyor. Şunu da belirtmekte fayda var ki hibrit otomobiller elektrikli araçlar değil. Elektrikli araçlar tamamen elektrik motorundan yararlanıyor. Zaten yakın gelecekte elektrikli araçların yaygınlaşması hedefleniyor. Pek çok ülke bu konuda çalışmalar yaparak elektrikli otomobillerin kullanımına izin verebilir.

Benzin motoru ile elektrik motorunun bir arada kullanılması dengeli bir yakıt kullanımına imkan tanıyor. Bu da yakıt verimliliğini arttıran bir durum. Yakıt verimliliğinin artması yakıt tasarrufunu da arttıracağı için bu durum daha az yakıt kullanımı ile daha fazla yol gitmek anlamına geliyor.

Hibrit otomobil nedir

Sıkışık trafikte yani düşük hızlarda giden bir araç için elektrik motoru aktif olarak çalışırken yüksek hızda giden bir araç benzin motorunu kullanıyor. Elektrik aküden çekiliyor. Frenleme veya benzin motoru kullanımı sırasında ortaya çıkan enerji aküye aktarıldığı için ekstra bir elektrik sağlanıyor. Bu da enerji verimliliğini üst düzeye çıkarıyor. Bu araçlar için elektrik ile şarj etme durumu bulunmuyor.

Dünyanın ilk hibrit otomobili 1902 yılında üretildi. Elektrik motoru ile benzinli motoru birleştiren bu sistem ile birlikte hibrit teknolojisi hayatımıza girmiş oldu. Hibrit otomobiller her ne kadar yaygınlaşmaya başlasa da önümüzdeki yıllarda elektrikli araçların ön plana çıkması bekleniyor.

Sol Serbest, Gerçek Otomobil Sevdalılarına!