sv

Lada Niva 2024 Yılında Renault Altyapısıyla Tekrar Sahnede

Okuma Süresi: 2 dakika

1976 yılından itibaren tasarımında ciddi bir değişiklik olmayan Lada Niva; 2024 yılında yeni teknik altyapısı, teknolojisi ve tasarımıyla sahnede olacak.

Renault ile Lada’nın birlikte üreteceği model, Renault’un Dacia ve ortak firmalarla kullandığı CMF-B platformunda üretilecek.

45 Yıl Sonra Yeni Tasarımla Lada Niva


Rus otomobil üreticisi, 45 yıl önce modelin ortaya çıkmasından sonra ilk kez Niva 4×4’ün tamamen yeniden tasarlanmış halini piyasaya sürecek. Tasarım olarak eski tasarımındaki gibi yüksek monte edilmiş yuvarlak farların karakteristiğinin korunacağı ilk paylaşılan tasarımlardan anlaşılsa da tekerlek havuz kenarlarındaki genişlik ve kalın tamponlar ile piyasadaki diğer rakiplerinin tasarım özellikleriyle de rekabet içerisinde olacağa benziyor.

Ekonomik Mi ?

Bütçe olarak Lada, Rusya pazarında ekonomik sınıfa hitap etme profilini Niva’nın 2024 modelinde de devam ettirecek. Sınıfının premium araçları olan Land Rover Defender veya Mercedes-Benz G serisine rakip olmayacak.

Teknik Yapı ve Elektrikli Lada Niva

2024 yılında çıkacak olan Niva, Renault parçaları kullanarak çıkacak olan ilk Lada olmayacak. Daha önce güncellenen modeli olan X-Ray Dacia ile aynı platformu paylaşıyordu. 2024 yılında Renault’un elektrifikasyonunun bir parçası olarak elektrikli bir motor veya hibrit birkaç versiyonla çıkabilir.

Meraklısına Lada’nın Ortaklık Yapısı

Fransız otomobil üreticisi Renault Group ile Nissan ortaklığı Lada’nın ana şirketi Avtovaz’ın 2008 yılında hisselerini satın almıştı. 2012 yılında ise bu hisse ortaklığını %64’e çıkardığı biliniyor. Ayrıca General Motor ile Lada 2001-2019 yıllarında arasında ortaklık kurarak GM-AvtoVAZ şirketi ile Chevrolet Niva’yı üretmişlerdir.

Sol Serbest, Gerçek Otomobil Sevdalılarına!