sv

Otomobil Satışları Ülkemizde Yükselişe Geçti

Okuma Süresi: 2 dakika

Otomobil satışları geçtiğimiz yıla göre ülkemizde yükselişe geçmiş durumda. Yaşanan bu yükseliş piyasayı canlandıran bir hareket oldu.

Otomobil piyasası son zamanlarda hiç olmadığı kadar aktif bir halde yer alıyor. Günümüzde hibrit ve elektrikli araçların yaygınlaşmaya başladığı bu dönemde ülkemizde otomobil piyasasının daha önceki yıla göre yükselişe geçmesi bu fiyatlara rağmen hayretle karşılandı.

Otomobil Satışları Ülkemizde Artıyor

ODD yani Otomotiv Distribütörleri Derneği yaptığı açıklamada Ocak ayında araç satışlarında ciddi bir artışın gerçekleştiğini belirtti. Yaşanan bu artış otomobil piyasasını canlandıran bir hareket olarak kayıtlara geçti. Son 1 ay içerisinde 43.728 aracın satışının gerçekleştiğini belirten ODD, raporları kullanıcılar ile paylaştı.

Otomobil satışları

Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin paylaştığı rapora göre Ocak ayında araç satışında %60,6 yükselme meydana geldi. Yaşanan bu yükseliş ile birlikte piyasalarda bir miktar hareketlenme gerçekleşti. ODD’nin yaptığı açıklamaya göre otomobil piyasasındaki yaşanan bu canlanmanın sebebi faizler oldu. Otomobil kredilerinde yaşanan faizlerin düşüşü piyasaya olumlu yansıdı. Vergiler ve döviz kuru müşterileri her ne kadar etkilese de müşteriler düşen faizden faydalanmak istedi.

Otomotiv alanında önemli bir yere sahip olan Otomotiv Distribütörleri Derneği, Ocak ayı içerisinde toplamda 35.358 araç satışının gerçekleştiğini belirtiyor. Hafif ticari araçlarda ise gerçekleşen satış miktarı 8.370 olarak açıklandı. Yani Ocak ayı içerisinde toplamda 43.728 araç satıldı.

Derneğin yaptığı bir diğer açıklama da hangi firmanın en çok araç satışı yapıp hangi firmanın düşüş yaşadığı oldu. Paylaşılan verilere göre Doğuş Otomotiv bir önceki aya göre %6,9 yükselme yaşayarak liderliğe oturdu. Doğuş Otomotiv’i takip eden PSA Türkiye ise %2,6 artış yaşadı.

Doğuş Otomotiv ve PSA Türkiye otomobil piyasasında değer kazanırken ülkemizde Renault, Ford Otosan ve Tofaş’ta bir miktar gerileme yaşandı. Açıklanan rapora göre Renault %13,9, Ford Otosan %9,6 ve Tofaş %12,1 olarak belirtildi. 2020 yılının yaz aylarında yapılan faiz artışı Temmuz ayından beri piyasalara olumlu olarak yansımaya devam ediyor. ODD, bu gelişmelerin ilerleyen dönemlerde de yaşanmasını bekliyor.

Diğer içeriklerimize göz atmayı unutmayın.

Sol Serbest, Gerçek Otomobil Sevdalılarına!