sv

Tesla Firmasının Tarihi ve Gelişim Aşamaları

Okuma Süresi: 2 dakika

Tesla firmasının başarılı girişim tarihi pek çok Tesla hayranı ve teknoloji meraklıları tarafından merak edilen bir konu oldu.

Tesla, son zamanlarda attığı adımlar ile birlikte daha çok tanınan bir otomobil firması. Ürettiği otomobiller ile ön plana çıkan ve diğer otomobil markalarına göre farklı modeller üreten Tesla Motors, son olarak bilim kurgu filmlerini aratmayan Cybertruck modeli ile ön plana çıktı. 2022 yılında seri üretime geçmesi beklenen bu model, şimdiden hayranlarını heyecanlandırıyor.

Roadster, Model S, Model X, Model 3 ve Cybertruck gibi pek çok modeli ile tanınan otomobil devi Tesla Motors hakkında bilinmesi gereken pek çok detay yer alıyor.

Tesla Firmasının Başarılı Tarihi

Tesla firmasının tarihi

2000’li yılların başı, henüz bu dönemlerde elektrikli araçlar pek yaygın değildi. Tesla şirketini kurmak isteyen Martin Eberhard ve Marc Tarpenning, elektrikli araç üretimine ağırlık vermek, yakıt verimliliğini arttırmak ve otomobillerin daha kaliteli olmasını sağlamak için 2003 yılında Tesla şirketini kurar. Küçük bir mühendis grubu ile işe başlayan ekip, San Carlos’ta faaliyetini sürdürür.

Bu yıllarda geliştirdiği elektrikli otomobiller ile ön plana çıkan firma, Elon Musk’ın da dikkatini çekmeye başlar. Elon Musk, Tesla şirketine finansal destek sağlamak amacıyla onlara bir miktar para verdi. Günümüzde Elon Musk Tesla’nın yönetiminde yer alıyor. Elon Musk’ın yanı sıra Sergey Brin, Larry Page, Jeff Skoll gibi firmalar da Tesla’ya yatırım yaptı.

Tesla şirketinin Türkiye ile ilgili ilk ilişkisi 2015 yılında yaşandı. 2015 yılının Kasım ayında Tesla Motorları Satış ve Hizmetleri Limited Şirketi kurulsa da henüz çok ciddi bir adım atılmadı. Tesla’nın Türkiye’de yaptığı en önemli planlarından birisi şarj istasyonları ile ilgili oldu.

Tesla çıktığı günden bu yana pek çok araç modeli üretti. Bunlardan ilki Roadstar olarak yer alıyor. Oldukça az sayıda satışı yapılan bu araç spor aracı görünümüne sahip. Firmanın en çok satışının gerçekleştiği araçlar arasında Model S yer alıyor. 260.000’in üzerinde satışı yapılan bu model 2012’den beri halen üretilmeye devam ediyor.

Sol Serbest, Gerçek Otomobil Sevdalılarına!