sv

Toyota Girişim Tarihi ve Ürettiği Modeller

Okuma Süresi: 2 dakika

Toyota ve başarılı girişim tarihi özellikle Toyota takipçileri tarafından en çok merak edilen konular arasında yer alıyor.

Toyota, Japonya’da kurulan bir araba markası. 28 Ağustos 1937 tarihinde kurulan Toyota, bu yıl 83. yıl dönümünü kutlayacak. Japonya’nın Toyota şehrinde bulunan firma merkezinin 2020 yılı gelir miktarı 30 trilyon Yen olarak açıklanırken net gelir miktarı 2.5 trilyon Yen olarak paylaşılmış durumda. Toyota’nın 52 trilyon Yen’in üzerinde bir mal varlığı bulunuyor. 1937 yılından bu yana pek çok araç modeli üreterek kendini geliştiren Toyota, günümüzde en büyük araba üretim tesislerinden birine sahip.

Toyota ve Başarılı Girişim Tarihi

Toyota girişim tarihi

Toyota her ne kadar 1937 yılında kurulsa da geçmişi daha eski yıllara dayanıyor. 1935 yılında 21 araç üreten firma, 1936 yılında bu sayıyı 1.142’ye çıkardı. Yıllar geçtikçe katlanarak artan üretim sayısı 1959 yılında 100.000 sınırını aştı. 1968 yılı itibariyle yıllık 1 milyondan fazla araç üretmeye başlayan marka 1989 yılında ABD’de de araç üretimine başladı. Firma günümüzde yıllık 10 milyonun üzerinde üretim gerçekleştiriyor.

Arabaları ile tanınan Japon marka Toyota, 1937 yılında Japonya’nın Toyota şehrinde kuruldu. Dünyanın en büyük otomotiv şirketlerinden birisi olan firma, daha eski tarihe sahip Ford’u dahi geride bırakmış bir marka oldu. Dünyanın en büyük araba üreticisi olan General Motors’u dahi geride bırakan Toyota, günümüzde halen büyümeye devam ediyor. Her yıl milyonlarca satışa imza atan markanın dünya üzerinde pek çok fabrikası bulunuyor.

Toyota’nın adının anlamı ailenin soyadı olan Toyoda’dan türemiş durumda. Bu sözcüğün anlamı Japonca’da bereketli pirinç tarlası anlamına geliyor. Dünyanın en büyük araba markalarından birisi olan Toyota için gerçekten de bereketli bir marka oldu.

Toyota markasındaki logonun da bir anlamı bulunuyor. Yapılan açıklamaya göre logonun içerisinde yer alan 3 farklı simgesinin farklı şeyleri anlattığı belirtiliyor. Bunlardan birisi Toyota sahibini, diğeri Toyota markasını, bir diğeri de Toyota teknolojisi ve Toyota yeniliklerini anlatıyor. Ayrıca Toyota’nın içerisinde yer alan bu simgeler ile Toyota yazmak mümkün.

Sol Serbest, Gerçek Otomobil Sevdalılarına!