sv

TÜRKİYE’NİN YERLİ OTOMOBİLİ

togg-arac
Okuma Süresi: 6 dakika

27 Aralık günü tanıtımı gerçekleştirilen yerli otomobil için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. TOGG tarafından başlatılan; tasarımları, 27 Avrupa Birliği (AB) ülkesi ve Çin’den sonra Japonya’da da tescillenen yerli otomobil projesine gelin biraz daha yakından bakalım.

TOGG

Fikri mülkiyet haklarına Türkiye’nin sahip olduğu, küresel ölçekte rekabet edecek bir otomobil markası yaratma hedefiyle Anadolu Grubu, BMC, Kök Grubu, Turkcell, Zorlu ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği güçlerini birleştirdi ve 25 Haziran 2018’de Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş.’yi (TOGG) kurdu.

TOGG, elektrikli ve bağlantılı yeni nesil otomobiller geliştiriyor ve bu otomobiller etrafında bir mobilite ekosistemi oluşturuyor. Bu ekosistem sayesinde geniş kitlelerin hayatını kolaylaştırıp, zararlı emisyonları sıfırlayarak temiz bir geleceğe katkıda bulunmayı hedefliyor.

TOGG MOBİLİTE HEDEFİ

togg-logo

YERLİ OTOMOBİL

Uzun yıllardır farklı çalışmalarla gün yüzüne çıkan, halkımızın hayalini kurduğu yerli otomobil hayali TOGG sayesinde gerçek olmaya çok yakın. Elektrikle çalışacak yerli otomobilin ilk etapta SUV karoseri ile 2022 yılının sonunda bantlardan ineceği belirtiliyor. Otomobilin; ilerleyen yıllarda sedan, hatchback ve MPV gibi farklı gövde seçenekleri ile de üretileceği yapılan açıklamalar arasında.

ÖZGÜN VE MODERN TASARIM

Keskin hatların yanı sıra akıcı ve özgün bir devamlılık, Türkiye’nin otomobiline modern bir hava kazandırıyor. Dış tasarımda yer alan belirgin hatlar araca daha güçlü bir duruş sağlarken ön taraftaki krom detaylar yan ve arkada devamlılığını sağlayarak çok daha prestijli bir görünüm kazandırıyor. Bu modern ve özgün tasarıma ek olarak jantlardaki ve ön ızgaradaki imza değeri taşıyan lale figürleri sayesinde Anadolu topraklarının kültür mirasını da taşıdığını vurguluyor.

Yerli otomobil dışında olduğu gibi içinde de bizleri yalın, akıcı ve şık bir tasarım bekliyor. Araç içindeki dijital ekran hem bilgilerin kolaylıkla takibini hem de yolculuğa özel içeriğin görünürlüğünü sağlıyor.

Kullanıcıyı merkeze alan bu yüksek teknoloji sayesinde hem kullanışlı bir arayüz hem de konforlu bir sürüş için kolaylıklar kazandırıyor. Teknolojinin yanında uzun diz mesafesine sahip modern ve rahat koltuklar sayesinde 5 kişilik bir aileye uygun geniş ve ferah bir araç içi deneyim sunuyor.

Yerli Otomobil Araç İçi Görünümü

ELEKTRİKLİ ARAÇ

TOGG mühendisleri tarafından geliştirilen ve yüksek teknolojiye sahip doğuştan elektrikli ve bağlantılı platforma sahip olan otomobil azami verimlilik, konfor, dayanıklılık ve güvenlik gerekliliklerini bir arada sağlayabilen; farklı genişlik ve uzunluklara olanak veren modüler bir mimariyi de içinde barındırıyor. Yerli otomobil ek olarak da sınıfının en uzun aks mesafesini sunarak üst düzey bir altyapı sağlıyor.

Gelişmiş Lityum-iyon batarya teknolojisi ile sizi dilediğiniz yere götürecek enerjiye sürekli sahip olan otomobil 300+ km veya 500+km menzil sağlayarak uzun bir sürüş deneyimi sunuyor. Bu performans sayesinde %100 şarj ile yola çıkarak İstanbul’dan İzmir’deki akrabalarınıza veya Ankara’dan Antalya’daki yazlığınıza kesintisiz bir seyahat ile ulaşabileceğiniz sürüşü yerli otomobil vaat olarak sunuyor.

Gelişimine TOGG tarafından öncülük edilecek şarj altyapıları ile otomobilinizi tüm istasyonlarda ve evinizde hızlı şarj sayesinde 30 dakikadan kısa sürede %80 doluluk oranlarına getirebileceksiniz.

Elektrikle çalışması sebebiyle TOGG diğer araçlara göre çok daha sessiz ve konforlu bir sürüş deneyimi vadediyor, aynı zamanda gelişmiş Lityum-iyon batarya teknolojisi, batarya yönetim sistemi ve aktif termal yönetim sistemleri sayesinde 8 yıl boyunca pil garanti güvencesi de TOGG’un yerli otomobille sunduğu fırsatlardan yalnızca bir tanesi.

Aracın ileri teknolojisi sayesinde teknik servis ve bakım gibi gereksinimler en aza inerek kullanıcıya daha ekonomik bir deneyim sunacak. Ek olarak Türkiye’nin otomobili sıfır zararlı gaz salınımı ile çevre duyarlılığı en yüksek otomobillerin arasında yerini almayı hedefliyor.

Yerli Otomobil Tanıtımı

PERFORMANS

Yerli otomobilde yer alacak arkadan çekiş (RWD) sisteminin yanı sıra ön aksta yer alan ikinci elektrikli motor ile tüm tekerleklerden çekiş (AWD) sistemi zorlu hava ve yol koşullarında seyahat edecekler için daha iyi bir çekiş sağlayacak. Arkadan çekişli (RWD) versiyonlar 200 beygir gücü; tüm tekerleklerden çekiş (AWD) sunan versiyonlar ise 400 beygir gücü sunarak yola öz güven ile çıkmanızı hedefleyecek. Yerli otomobil, AWD çekiş sistemi ile 0 -100 km/saat hızlanmasını 4.8 saniyede tamamlarken RWD çekiş sistemine sahip modellerde 100 km/saat hıza 7.6 saniyede ulaşarak beklentileri karşılamayı hedefleyecek.

GÜVENLİK

Dayanıklı ve sağlam altyapıyı destekleyen ileri güvenlik sistemleri ile sürüş güvenliğinden ödün vermemeyi hedefleyen Türkiye’nin yerli otomobili, konforlu ve güvenli bir sürüşe önem veriyor. Bataryanın otomobilin platformuna entegre yerleşimi ve bağlantısı sayesinde burulma direncinde %30 artış ve yüksek çarpışma dayanımı sunan otomobil buna ek olarak 7 adet hava yastığı içeren yapısı ve pasif güvenlik ögeleri ile 2022 yılının Euro NCAP 5 Yıldız güvenlik normlarını sağlamayı hedefliyor.

togg-guvenlik

AKILLI TEKNOLOJİLER

Bir otomobilden daha fazlasını sunan ileri teknolojiler sayesinde ev ve iş yerinden sonra yerli otomobil 3. yaşam alanı olmayı hedefliyor. Türkiye’nin otomobili bağlantılı altyapısıyla sürekli internetin içinde yerini alacak.

Otomobil, tüm akıllı şehir altyapısı, elektrik şebekesi, cihazlar, evler ve binalar ile iletişim halinde olacak. İlerleyen yıllarda, özellikle 5G teknolojisinin yaygınlaşmasıyla birlikte akıllı ve bağlantılı yerli otomobil, mobilite ekosisteminin önemli bir parçası olacaktır. Aynı zamanda TOGG mühendisleri ve altyapı tarafından sürekli güncellenecek olan otomobiller her zaman en iyi deneyimi sunacak.

Yerli Otomobil Tanıtımı

BİR FABRİKADAN DAHA FAZLASI

Türkiye’nin yerli otomobili çok önemli bir proje olsa da bunun için yapılan fabrika da en az onun kadar önem arz ediyor. TOGG’un BursaGemlik’te bulunan inşaat halindeki fabrikasının, zemin güçlendirme çalışmaları ile birlikte 18 ayda tamamlanması planlanıyor.

2020 son çeyreğinde ekipman siparişine başlanacak ve hat montajı 2021 3. çeyrekte başlayacak olan yerli otomobilin ne kadar motoru Bosch tarafından yapılacak olsa da bataryası Gemlik’te üretilecek ve 2022 sonunda banttan inmeye hazır hale gelecek.

Motorun Bosch firmasından alınması konusunda TOGG Ceo’su Gürcan Karakaş, “Herkesten iyi yapıyorlar, bu motoru üretmenin mantığı yok.” diyerek üretim sayısına göre motoru dışardan almanın avantajını dile getirdi.

1.2 milyon metrekare alan üzerine kurulu, 230 bin metrekarelik kapalı alana sahip olan fabrika; 2023 yılına kadar kademeli olarak toplam 4 bin 300 kişilik istihdam sağlayacak. Yılda 175 bin üretim kapasitesi ve 10 yılda, 5 farklı modelden toplam 1 milyon adet otomobil üretebilme gücü sayesinde yerli otomobilin arz-talep ilişkisini kolaylıkla karşılayacak.

Fabrikanın ülkemiz için sağladığı diğer bir fırsat ise öğrencileri sevindirdi. Yerli otomobil için teknik eleman ihtiyacı, yine Bursa’da bulunan Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde açılan ‘Elektrikli Araç Üretimi‘ bölümünde eğitim gören öğrencilerden karşılanacak.

TOGG Fabrika Alanı

ÇEVRE DOSTU

Kısa çevrimi sayesinde yüzde 30 daha düşük Co2 salımı ve karbon ayak izine sahip olan fabrika, 5 gr/m2’den az “uçucu organik bileşen” salımıyla Türkiye’deki yasal sınırın 9’da 1’i Avrupa’daki yasal sınırın ise 7’de 1’ine sahip olarak Avrupa’nın en temizi olmayı hedefliyor.

ÜRETİM VE NİTELİKLER

Üretimle birlikte, stil tasarımı, Ar-Ge, prototip ve test birimi, strateji ve yönetim merkezi bir arada olacak. Müşterilerin sadece araçlarını teslim almak üzere değil, aynı zamanda TOGG teknolojisini yakından görmek ve ailece keyifli vakit geçirmek üzere gelebilecekleri bir deneyim merkezi olma özelliğini de taşıyacak olan tesisin çalışan oranı en az %30 kadın olacak.

Yerlilik oranıyla ilgili yapılan açıklamaya göre, başlangıçta %51 oranında yerli olan otomobil 2025 yılında %68 gibi yüksek bir orana ulaşacak. İstanbul-İzmir Otobanına 4 kilometre mesafede bulunan tesisin 3 kilometrelik çevre alanında 3 adet aktif liman yer alıyor.

MÜHENDİSLİK ALANINDA YAPILMIŞ OLAN ÇALIŞMALAR

-Doğuştan elektrikli platform Euro NCAP’ten en yüksek güvenlik seviyesi olan 5 yıldızı alacak şekilde geliştirildi.

-Elektrik/Elektronik mimarisi oluşturuldu.

-Konfor, performans ve yol tutuşunu destekleyecek süspansiyon mimarisi simülasyon çalışmaları ile geliştirildi.

-Şasi, batarya, elektrik motoru ve güç elektroniği parametreleri belirlenip entegre edildi.

-İleri sürüş destek sistemleri (ADAS), sensör, kamera donanımları, yazılımları ve algoritmaları geliştirildi Artı olarak da TOGG’un tedarikçileri arasında birçok Startup bulunduğunu belirten Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Yerli otomobilin kameraları, ODTÜ Teknokent’te faaliyet gösteren bir girişim tarafından üretecek.” örneğini verdi.

Şu ana kadar Türkiye’nin yerli otomobiliyle ilgili yapılan açıklamalar ve paylaşılan detaylar bu şekilde. İlerleyen günlerde yapılacak yeni açıklamaları ve değişiklikleri takip etmek için sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın.

TOGG

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) tarafından geliştirilmekte olan otomobiller henüz satışa sunulmamıştır. Web sitesinde yer alan otomobil ile ilgili içerikler sadece bilgilendirme amaçlı olup ilerleyen zamanda değişiklik gösterebilir.”

Yazar: A. Fatih AYTAR

  • ELEKTRİKLİ OTOMOBİL MERAK EDİLENLER – Liste – Sol Serbest
    7 ay önce

    […] Bu yazıyı beğendiyseniz tavsiyemiz: TÜRKİYE’NİN YERLİ OTOMOBİLİ […]

    yorum beğen