sv

Yakıt Tasarrufu Yapmanın Püf Noktaları

Okuma Süresi: 3 dakika

Günümüzde neredeyse herkesin evinde bir otomobil var. Hatta bazı evlerde otomobil sayısının birey sayısından bile fazla olduğunu söylemek mümkün. Bunun yanında otomobil kullananlar dışında motosiklet ve benzeri motorlu araçları kullananlar da var. Herkes zevklerine ve imkanlarına göre araçlar kullanırken ortak olarak birleştikleri bir nokta var: YAKIT! ve bunun sonucunda Yakıt Tasarrufu.

Ülkemizde araç fiyatları yeterince can yakarken buna ek olarak araç kullanıcılarının ceplerini acıtan benzin fiyatları da kullanıcıların şikayet ettiği konuların başında geliyor. Ne kadar yakıt fiyatları için herhangi bir şey yapamasak da aracımızın daha az yakıt kullanmasını sağlayabileceğimiz yollar var. İşte biz de bu yazımızda sizin için bu yolları derledik.

YAKIT TASARRUFU İÇİN ARAÇ TİPİ

Yakıt tüketimi en az olan sıfır veya 2.el araba modelleri genellikle motor hacmi düşük olan 1.3 veya 1.4 litre otomobil modelleridir.  Yakıt tüketimini etkileyen bir diğer önemli özellik ise tüketilen yakıt cinsidir. Dizel araçların yakıt tüketiminin benzinli araçla oranla daha düşük olduğu biliniyor.

AŞIRI HIZ YAPMAMAK

Araçlarda aşırı hız yapmak yakıt tasarrufu için önümüzdeki en büyük engellerdendir. 100 km’den sonra yakıt sarfiyatı daha fazladır. Eğer aracınızda hız sabitleyici varsa kullanmak ya da aracınızda bu özellik yoksa belirli bir hızda ilerlemek, yakıt masrafınızı azaltacaktır. Unutmayın ki aşırı hız trafik kazalarına da davetiye çıkartır. Şehir içi trafikte ani fren ve ani gaza yüklenme gibi sert sürüşler yapılmamalıdır. Virajlardan ve ışıklardan önce araç hızı düşürülmelidir. Bu küçük detaylara dikkat etmek bile yakıt tasarrufu konusunda ciddi farklar oluşturacaktır.

ARAÇ BAKIMLARINI DÜZENLİ YAPMAK

Araçların bakım zamanı geldiğinde bu süreyi son anına kadar zorlamak bizim için bir alışkanlık olmuş olsa da araç bakımları da yakıt tasarrufu konusunda oldukça etkilidir. Bu bakımlar sırasında yağ ve hava filtrelerini değiştirmek araca yakıt tasarrufu konusunda büyük bir fayda sağlar.

LASTİK BASINCI

Araçların her parçası kadar lastiklerin durumu da yakıt için çok önemlidir. Lastik basıncınız ne kadar doğruysa aracın sürüş sırasında harcadığı enerji o kadar az olacaktır. Bu da yakıt konusunda gözle görülür şekilde fayda sağlatacaktır. İdeal lastik basıncına ulaşmak için tekerlerinizi soğukken kontrol etmelisiniz.

LASTİK DEĞİŞİMİ

Aracınızı kullanırken yazın yaz kışın ise kış uyumlu lastikler kullanmalısınız. Bu şekilde kullanmak hem hava koşullarına karşı gerekli önlemleri alıp kaza riskini azaltmanızı hem de aracınızın harcadığı enerjiyi azaltmanızı sağlar. Doğru zamanda doğru lastikleri kullanmak bile araç yakıtınız için büyük bir fayda sağlayacaktır.

Araçlarda yakıt tasarrufu sağlamanın diğer yöntemleri şunlardır;

Aşırı ağırlık taşımak aracınızın daha fazla enerji harcamasına ve daha fazla yakıt tüketimine neden olur.

Aracı uzun süre boşta çalıştırmak yakıt tüketimini artırır.

Aracın motor devrini dakikada 2.000 ile 3.000 arasında tutmaya özen gösterin.

Doğru viteste aracınızı sürmye dikkat edin. Uzun süre düşük vitesde yüksek devirde araba kullanmak yakıt tüketimini ciddi oranda artıracaktır.

Motoru ısıtmak için çok beklemeyin. Özellikle kış aylarında aracın hareket etmeden önce rölantide 1-2 dakika ısınması yeterli olacaktır.

Klimanın çalışması, motorun ekstra enerji harcadığı anlamına gelir. Özellikle yaz aylarında, araç içindeki sıcak hava camlar açılarak atılmalı ve daha sonra klima çalıştırılmalıdır.

Uzun yolculuklarda hız sabitleyici kullanılmalıdır.

Trafiğin yoğun olduğu yerlerde veya trafik ışıklarının yoğun olduğu caddelerde aracınızda start-stop özelliği varsa aktif hale getirmeniz yakıt tüketimine faydalı olacaktır.

Otomatik vitesli araçların, manuel vitese göre daha az yakıt tükettiği biliniyor. Eğer yeni bir otomobil alacaksanız tercihiniz ikinci el araç ise seçim yaparken bu kriteri göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Yakıt alırken sürekli aynı ve güvenilir istasyonları tercih edin.

Bu yazıyı beğendiyseniz tavsiyemiz: TÜRKİYE’NİN YERLİ OTOMOBİLİ

Yazar: A. Fatih AYTAR