sv

YERLİ OTOMOBİLDE GELİŞMELER

Okuma Süresi: 3 dakika

Yerli otomobil ile ilgili çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Otomobille ilgili çalışmalar devam ederken bir yandan da parçaların üretim ve alım şekilleri yavaş yavaş belli olmaya başlıyor

YERLİ OTOMOBİL PARÇALARI

Yerli otomobil belli bir süre sonra yüksek yerlilik oranlarına sahip olacak olsa da ilk üretimde yerlilik oranı %51 olacak. Kalan parçalar ise direkt yurt dışından alınacak ya da yurt dışından alınıp Türkiye’de birleştirilecek. Bu konuda TOGG Ceo’su  “Dışarıdan destek alıyoruz ama direksiyonda biz varız” yorumunu yapmıştı.

MOTOR

Otomobilin en önemli parçalarından biri olan motorla ilgili açıklama merakla beklenirken TOGG Ceo’su Gürcan Karakaş motorun Bosch’tan alınacağını, yerli olmayacağını dile getirdi. Bu açıklamadan hemen sonra ülke gündeminde motorun kesinlikle yerli olması gerektiği, motoru yerli olmayan araca yerli denemeyeceği tarzı karşı tepkiler oluştu. Bu tepkiler sonucunda Karakaş, Habertürk ile yaptığı röportajda detaylı bir açıklama yaptı.

YERLİ OTOMOBİL MOTORU İÇİN AÇIKLAMA

Ölçek ekonomisi. Beni Bosch’tan motor almakla suçladınız. Beni suçlayın, kızın hatta sövün ama burada çalışan bunca arkadaşıma haksızlık etmeyin. Tek ricam budur. Motor konusu önemli. 400 kg batarya paketi ve bir ya da iki motor. Belki bazı modellerde daha da fazla. Burada bir toplamdan söz ediyoruz. Elektrik motoru, redüktörleri, bağlantıları. Bir bütün. Yapılabilir mi? Tabi iki yapılır. Ama Bosch bunu herkesten daha iyi yapıyor.

Bizim üretim ölçeğimizde yapmaktansa almak daha iyi. Biz birkaç yüz binlik üretimlerle başlamıyoruz ki! Birkaç binle başlıyoruz. Yükselecek ama başlangıçta binli rakamlar. Bu motoru üretmenin mantığı yok. Almak her açıdan daha verimli. Ha, sayılar artar üretmek daha iyi olur o ayrı mesele. Ama her şeyi de açık açık konuşamayız zaten bugünden. Sonuçta bu bir iş, Ticari meseleler var. Bugün Bosch’tan almak daha mantıklı. “

BATARYA

Elektrikli araç deyince akla motordan sonra ilk ve önemli bir konu olarak batarya geliyor. Batarya konusundaysa TOGG Ceo’su Karakaş; Yerli otomobil için motor yabancı, batarya yerli anlamında bir açıklama yaparak batarya konusunu gündeme sundu.

Batarya konusunda detayları araştırdığımızda yerli otomobil bataryası için Çin ağırlıklı dünyanın en büyük 6 firması ile gizlilik sözleşmesi imzalandığı görülüyor. Geçen haftalarda Gürcan Karakaş, üretime kadar bataryayı yerlileştirmek istediklerini söyledi. Özet olarak TOGG, batarya hücresini dışarıdan alıp batarya paketini kendisi hazırlayacak.

DİĞER PARÇALAR

TOGG tarafından araç entegrasyonu (aktarma organları) konusunda teknoloji partneri olarak Alman mühendislik firması EDAG seçildi. Onlar yerli otomobilin elektrik altyapısını (platform) hazırlıyor. EDAG bu doğrultuda Gebze’de Türkiye ofisini açtı.

Myra da İngiltere’nin kabul gördüğü, özellikle mekanik akşamlarda, şasi sistemleri konusunda yerli otomobilin ortaklarından birisi. Şasiyi TOGG’un kontrolünde geliştirdiklerini söyleyebiliriz.

Tasarım ve prototipler için İtalyan firma Pininfarina ile anlaşıldı. Tasarım tescili ise TOGG’a ait. Yani TOGG’un isteği doğrultusunda geliştirme yapıyorlar. Ayrıca dünyanın en önemli tasarımcılarından biri olan Murat Günak’tan da danışmanlık alarak bu konuya gerçekten değer veriyorlar.

ÖZET

TOGG CEO’SU GÜRCAN KARAKAŞ YERLİ OTOMOBİLDE YABANCI VARLIĞINI BÖYLE ÖZETLEMİŞTİ

 • Elektrikli motor: Alman Bosch
 • Batarya: Çin
 • Araç entegrasyonu: Alman EDAG
 • Şasi sistemleri: İngiliz Myra
 • Tasarım: İtalyan Pininfarina

TOGG

TEKNİK ÖZELLİKLER

 • Araç gücünü lityum iyon pillerden alıyor.
 • 150 kw’lık çift motor gücünü üzerinde barındırıyor.
 • Aracın 2 çeker modeli 200 beygir gücünde ve saatte 100 km’ye 7,6 saniye de çıkabilme özelliği bulunuyor.
 • Aracın 4 çeker modeli ise 400 beygir gücünde ve saatte 100 km’ye 4,8 saniyede çıkabilme özelliği bulunuyor.
 • Tamamen elektrikli bir araç olduğu için araç elektrikli motorla çalışıyor ve motoru şarj edilebilme özelliğini taşıyor. Şarj edilebilme 30 dk içinde %80 oranında olduğu biliniyor.
 • Sürekli internete bağlı kalabiliyor.
 • Araçta 7 standart hava yastığı ve 2 opsiyonla hava yastığı bulunuyor.
 • Aracın 300 ve 500 km sürüş menzilini sağlayacak 2 pil çeşidi bulunuyor.
 • Tamamen dolu bataryayla 300 ile 500 km aralığında sürüş menzili bulunuyor. Bataryanın dolumu ise 30 dk içinde gerçekleşiyor. Ayrıca batarya dolumu 60 tl oluyor. Bu da aracın 500 km yol için 60 liralık yakıt tüketimi yapmasını sağlıyor.
 • Aracın 500 litrelik bagaj hacmi bulunuyor.
 • Aracın ayrıca otomatik dur kalk yapabilme özelliği bulunuyor. Bu sayede sürücülerin direksiyon kontrolüne gerek kalmıyor.
 • Akıllı ev sahiplerinin araçla bağlantı kurabilecekleri özellikler araçta yer alıyor.
 • Yerli araç elektrikli olmasından dolayı sıfır emisyonlar çalışıyor. Bu sayede de çalışması sırasında çevreye bir zarar vermiyor.
 • Aracın maksimum sürüş hızının ise 180 km/s olduğu biliniyor.

Sol Serbest

Yazar: A. Fatih AYTAR