sv

TOGG Yerli Otomobil İlk Bilgiler ve Gelecek

Okuma Süresi: 2 dakika

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun (TOGG) yerli elektrikli otomobili, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı Gebze’de törenle tanıtıldı. Yerli otomobil ve çok daha fazlası yazımızın devamında…

Erdoğan, yerli otomobilden ilk ön siparişi verdi, üretimin Bursa Gemlik’teki Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) arazisinde yapılacağını açıkladı, “Türkiye’nin 60 yıllık rüyasının gerçekleşmesine şahit oluyoruz” dedi.

İtalya’dan Pininfarina şirketine hazırlatılan örnek SUV ve Sedan modelleri, Gebze’deki TOGG (Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu) merkezinde törenle kamoyuna tanıtıldı.

Fabrika yapımının 2020’de bitmesi, ardından yerli otomobilin üretimine başlanması planlanıyor.

Yerli otomobil ilk seri üretiminin de 2022’de tamamlanması hedefleniyor.

Bilinen Özellikleri

 1. Çift motorlu aracın motor gücü 150kW.
 2. İki çeker araç 200 beygir, 4 çeker ise 400 beygir gücünde. 200 beygir güçle 7,6 saniyede, 400 beygir güçle de 4,8 saniyede saatte 100 kilometre hızlanabilecek.
 3. Şarjla çalışacak ve akıllı otomobil özelliğiyle şarj bitmeye yakın uyarı verecek olan motor, hızlı şarj ile yarım saatten kısa sürede yüzde 80’e kadar şarj olabilecek. Evlerde, ofislerde ve yol üzerindeki istasyonlarda şarj olabilecek. Tanıtımda, “Türkiye’nin şarj altyapısının da 2022’de hazır olacağı” ifade edildi.
 4. Menzili de dolu bataryayla 300+ ve 500+ kilometre olacak
 5. Otomatik sürüş teknolojisiyle çalışacak olan otomobil, kendi kendine dur-kalk yapabilecek. Böylece trafik sıkıştığında sürücünün direksiyonla kontrol etmesine gerek kalmayacak.
 6. Geri kazanımlı frenleme sistemi olacak.
 7. Araç içinde 7 adet standart, 2 de opsiyonlu hava yastığı bulunacak.
 8. Aracın tamamen yerli olarak üretileceği belirtilen bataryası tabana yerleştirilecek.
 9. Hızının da saatte 180 kilometreyi geçmemek üzere ayarlandığı belirtiliyor.
 10. Yerden yüksek aracın yol tutuş özelliği de iyileştirilecek ve inişli-çıkışlı yollarda zorlanmadan ilerlemesi sağlanacak.
 11. Otomobilin bagaj hacminin 500 litreyi geçmesi hedefleniyor.

Gelecek

Yerli otomobilin Türk sanayi ve ekonomi piyasalarına iyi geleceği aşikar. Bu doğrultuda yeni teknolojik yatırımlar yapılması ülke kalkınmasına artı bir ivme sağlayacaktır. Ancak bu ivmenin yükselişinin belli ticari ve sermaye gruplarının çıkarına değilde Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve vatandaşlarının çıkarına kullanılması son derece önemli olacaktır. Özellikle yerli ve milli sloganlarıyla üretilen bu otomobilin belli bir siyasi partinin siyasal pazarlama ürünü olarak kullanılmaya çalışılması vatandaşlar arasında tam bir infiale yol açacaktır. Ayrıca yeni teknolojilere dayanan bu otomobilin kaynak kodlarının Tesla’nın yaptığı gibi açık ve erişebilir olması sağlanarak teknoloji vadisinden veya ülkenin başka bir coğrafyasından da otomobilimize rakipler üreterek Türk otomotiv ve teknoloji sanayine katkıda bulunabileceği mutlaka değerlendirilmelidir.

TOGG

Sol Serbest